Rashford e noul star din Manchester. Atacantul de 18 ani a adus victoria lui United in derby-ul cu Arsenal. Van Gaal, la pamant, la propriu (VIDEO)

united-arsenal-rashfordIn mod surprinzator, avand in vedere numarul mare de jucatori accidentati, Manchester United a castigat cu 3-2 derby-ul cu Arsenal, din etapa a 27-a din Premier League. Eroul ”diavolilor” a fost din nou Marcus Rashford, atacantul de 18 ani care a calificat echipa in optimile Europa League, dupa ”dubla” reusita joi impotriva lui FC Midtjylland.

Tanarul jucator care evolueaza titular, intrucat Rooney si Martial sunt accidentati, a marcat de doua ori si in poarta ”tunarilor” si, apoi, a pasat decisiv, pentru a golul al treilea.

Aflat la debutul in Premier League, Rashford a marcat pentru prima data in minutul 29, dupa o respingere gresita a lui Gabriel. Tot el a facut 2-0 peste mai putin de trei minute, dupa ce a reluat cu capul, dintre fundasii adversi, centrarea lui Lingard.

In minutul 40, Arsenal a redus din diferenta, prin Danny Welbeck, acesta marcand in poarta fostei echipe dupa o centrare decisiva a lui Mesut Ozil.

La doar zece minute dupa pauza, Marcos Rojo, revenit de curand dupa o accidentare, a iesit din nou de pe teren din cauza problemelor medicale, iar in locul sau a intrat Timothy Fosu-Mensah.

In minutul 65, Rashford s-a evidentiat din nou, dupa ce a intors mingea pentru Ander Herrera, care, venit lansat din spate si nemarcat, a inscris cu un sut deviat. Peste alte patru minute, dupa o eroare in apararea lui United, Arsenal a redus din nou din diferenta, prin Mesut Ozil, insa, pana la final, echipa lui Wenger nu a reusit sa egaleze.

In minutul 75, in centrul atentiei s-a aflat Louis van Gaal, olandezul s-a intins pe jos in spatiul tehnic, imitand o simulare, in timp ce ii reprosa ceva arbitrului de rezerva, Mike Dean.

In acest meci, olandezul a folosit urmatoarea formatie: De Gea – Varela, Carrick, Blind, Rojo (Fosu-Mensah, 55), Schneiderlin, Ander Herrera (Weir, 90), Lingard, Mata, Memphis Depay, Rashford (Januzaj, 80). Pentru Arsenal au juca: Cech, Bellerin, Gabriel, Koscielny, Monreal, Coquelin (El Nenny, 70), Ramsey, Welbeck (Iwobi, 83), Ozil, Alexis Sanchez, Walcott (Giroud, 63).