FINAL / Astra – Dinamo 1-1. Giurgiuvenii incheie sezonul regulat pe primul loc, dupa o remiza cu a doua clasata!

Astra-Dinamo-2016

Astra incheie sezonul regulat din Liga 1 pe primul loc, dupa ce a remizat, 1-1, in etapa a 26-a, pe teren propriu, cu a doua clasata, Dinamo.

Prima repriza a fost una extrem de tensionata, deloc lipsita de evenimente, insa fara goluri. Jocul a fost oprit de doua ori din cauza fanilor dinamovisti, iar Steliano Filip a primit cartonasul rosu.

In partea a doua, desi evoluau cu un om mai putin, ”cainii” au deschis scorul prin Rotariu, insa Astra a egalat peste doar cateva minute, dupa un sut al lui De Amorim, deviat de Florea.

Asadar, Astra incheie sezonul regulat pe primul loc, cu 51 de puncte, urmand sa intre in play-off cu 26. De partea cealalta, Dinamo poate fi depasita de Viitorul, in cazul in care dobrogenii vor castiga cu Pandurii. Indiferent daca se vor afla pe locul doi sau pe trei, dupa 26 de jocuri, ”cainii” vor incepe play-off-ul cu 24 de puncte.

ASTRA: Gavrilas – Queiros, Gaman, Oros, Morais – Boubacar – Boudjemaa, Boldrin, Teixeira, De Amorim – Niculae.
Antrenor: Marius Sumudica.

DINAMO: Cerniauskas – Hanca, Puljic, Mevlja, Filip – Ekeng, Palic – Rotariu, Bicfalvi, Lazar – Essombe.
Antrenor: Mircea Rednic.