Nationala feminina pierde in Bosnia, dar pastreaza sanse de calificare la Euro2017!

baschet-romania-femininBaschetbalistele noastre au fost invinse la Tuzla de reprezentativa Bosniei Hertegovina, 63-77 (33-34) intr-un meci contand pentru etapa cu numarul 4 din preliminariile Euro 2017. O infrangere ce o mentine la un singur punct distanta de lidera Turcia, care a pierdut la limita meciul din deplasare cu Israel, 62-63 (39-35). Gazdele au condus cu 63-57, cand mai erau 2,22 minute, oaspetele reducand handicapul la un singur punct.

Jucatoarele bosniace aveau neaparata nevoie de victorie pentru a mai spera la calificarea la turneul final de pe locul al doilea in grupa H. Au obtinut-o, pe fondul evolutiei mai bune din ultimele doua sferturi castigate cu 17-8 si 26-22. Cea mai mare diferenta a fost de 11 puncte, 68-57, cu patru minute inainte de final. Poate altul ar fi fost rezultatul daca Marginean ar fi putut evolua la potentialul obisnuit. Cele 31 de puncte inscrise de Parau (16) si Pop (15) n-au fost suficiente pentru un rezultat pozitiv. Au mai marcat Marginean, 9, Stoiedin, 8, Pavel, 7, Stoenescu, 7 si Ursu, 1.

Competitia se intrerupe pana aproape de sfarsitul toamnei, urmand sa fie reluata la 19 noiembrie cu partidele Romania-Israel si Turcia-Bosnia Hertegovina. Ultima runda va fi patru zile mai tarziu, cand se vor desfasura jocurile Turcia-Romania si Bosnia Hertegovina-Israel. O victorie impotriva Israelului si o infrangere a adversarelor in urmatoarea disputa ar plasa echipa noastra pe locul al doilea. Ce-ar fi daca fetele noastre ar invinge Turcia pe terenul acesteia?

Castigatoarele celor noua grupe preliminarii si cele mai bune sase echipe de pe locul secund se vor califica la turneul final de anul viitor.