FINAL / Ultimele partide din mansa tur a optimilor de finala ale Ligii Campionilor: City a castigat la Kiev, PSV a remizat cu Atletico

optimi-de-finala

In ultimele doua meciuri din prima mansa a optimilor de finala ale UEFA Champions League, Manchester City s-a impus la Kiev, in timp ce PSV si Atletico ne-au oferit o remiza fara goluri, la Eindhoven.

Fosta campioana a Angliei are acum sansa de a se califica pentru prima data in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, in urma victoriei de pe terenul lui Dinamo Kiev, cu 3-1, dupa golurile lui Sergio Aguero, David Silva si Yaya Toure.

Dupa dubla victorie din faza grupelor a sezonului 2008-2009, Atletico Madrid n-a mai reusit de aceasta data sa o invinga pe PSV Eindhoven, cele doua echipe incheind la egalitate, 0-0, cu toate ca olandezii au jucat cu un om mai putin timp de jumatate de repriza, dupa eliminarea lui Gaston Pereiro, din minutul 68.

FINAL / Dinamo Kiev – Manchester City 1-3 (Buyalskiy 59 / Aguero 15, Silva 40, Toure 90)

FINAL / PSV Eindhoven – Atletico Madrid 0-0