UPDATE / Simona Halep, OUT de la Doha dupa primul meci! Monica Niculescu s-a calificat in optimi

monica-niculescu-victorie-dohaUPDATE / Simona Halep a pierdut surprinzator in turul al doilea la Doha, 7-6, 4-6, 1-6, in fata Elenei Vesnina, locul 118 WTA, dupa doua ore si 21 de minute.

Halep, nr. 4 mondial, a suferit mai bine de o ora in fata Vesninei, in primul meci pe care l-a jucat in turneul din Qatar. Abia in tiebreak-ul rundei inaugurale romanca a aratat pe teren diferenta din clasamentul WTA

In actul secund, Vesnina, 29 de ani, a acuzat mental pierderea setului intai si Simona s-a distantat rapid la 3-0, cu doua break-uri. A condus apoi cu 4-1 si a avut serviciul, dar din acel moment totul s-a aschimbat. De parca s-a scuturat de o povara, Vesnina a inceput sa loveasca din ce in ce mai sigur, mai curajos, si a castigat setul cu cinci game-uri consecutive.

A continuat sa joace la fel de dezinvolta si in setul decisiv, unde s-a distantat la 4-1 fara prea mari eforturi. Pur si simplu Simona nu s-a regasit niciun moment, gresind mult prea multe mingi, unele dintre ele extrem de simple. De la 1-4 in setul doi a castigat un singur game din 12 jucate, evolutia ei fiind din nou una inexplicabila!

UPDATE / Monica Niculescu, nr. 37 WTA, a obtinut calificarea in optimile de finala ale turneului WTA Premier de la Doha (Qatar), dupa ce a invins-o pe sarboaica Jelena Jankovic, cu 3-6, 6-4, 7-5, intr-un meci-maraton de doua ore și 46 minute.

In turul urmator, Niculescu va juca impotriva polonezei Agnieszka Radwanska, noul numar 3 WTA, care a trecut cu un dublu 6-4 de Bondarenko (Ucraina). Cele doua s-au intalnit de doua ori pana in prezent, impartindu-si victoriile.

stirea initiala:

Dupa ce si-a aflat adversara din turul secund, rusoaica Elena Vesnina Simona Halep a aflat si ora la care va juca primul său meci de la actuala editie a competitiei din Qatar.

Meciul dintre Simona Halep, cap de serie numărul 2, si Elena Vesnina, jucatoare venita din calificari, va incepe nu mai devreme de ora 19.00, adica 18.00 in Romania. Partida va fi transmisa in direct de DigiSport.

De asemenea, tot marti va juca si Monica Niculescu. Aceasta va evolua contra Jelenei Jankovic, cap de serie 14, de la ora 19:00, ora Romaniei.