UPDATE / Alexandru Tudor se disculpa: „Nu am folosit in niciun moment al partidei cuvantul «blat»!”. Ce recomanda CCA

tudor-galben

„Centralul” partidei Dinamo – Concordia Chiajna, Alexandru Tudor, a facut precizari legate de meciul din Stefan cel Mare, in timpul caruia le-ar fi transmis oaspetilor ca fundasii centrali forteaza eliminarea, fiind „blat”.

Vreau sa clarific inca din start că nu am folosit in niciun moment al partidei cuvântul «blat», iar in actiunile mele din timpul jocului am incercat sa aplic recomandarile pe care arbitrii le primesc la cursuri.

In momentul in care un arbitru sesizeaza incorectitudini in interiorul suprafetei de pedeapsa inaintea fazelor fixe, este indicat, conform scarii de preventie, ca el sa urmeze o serie de pasi: avertisment personal, atentionare semipublica pentru un jucator sau grup de jucatori, separarea de grup a jucatorilor in cauza si atentionarea publica a acestora si discutie cu capitanul echipei.

Dupa ce am epuizat toti acesti pasi fara a vedea o reactie din partea jucatorilor atentionati am ales sa comunic cu antrenorul echipei oaspete, procedura fiind una eficienta, pentru ca, dupa interventia sa verbala asupra propriilor jucatori, am sesizat clar disparitia incorectitudinilor. Mentionez ca si pe jucatorii echipei gazda i-am atentionat atunci cand am remarcat o succesiune de incorectitudini de acelasi tip„, a precizat Alexandru Tudor, conform frf.ro.

De asemenea, Tudor sustine ca actiunile sale au reprezentat doar o masura de preventie obisnuita. „Afirmatia conform careia i-as fi incurajat pe jucatorii echipei gazda in timpul meciului se explica in felul urmator. Daca un jucator are un contact usor si poate continua, iar el o face, eu consider ca am datoria sa il incurajez„, a adaugat Tudor.

In comunicatul FRF este mentionat si punctul de vedere al Comisiei Centrale a Arbitrilor, care nu recomanda comunicarea cu antrenorul in timpul meciului, ca maniera preventiva, atunci cand jucatorii nu inteleg sau nu respecta regulile.

stirea initiala:

Sambata seara, in etapa a 25-a din Liga I, la jumatatea primei reprize a meciului Dinamo – Concordia Chiajna (4-0), dupa ce gazdele au deschis scorul, profitand de o intrerupere din timpul jocului, arbitrul central Alexandru Tudor a mers la antrenorul ilfovenilor, Adi Falub, si i-a spus: “Vezi ca fundasii tai centrali sunt blat! Cer rosu la fiecare faza!”.

Dialogul a fost auzit clar de toti cei aflati in apropiere si a produs stupoare pe banca Concordiei, informeaza Prosport.

Ulterior, Tudor le-a fi transmis si jucatorilor Chiajnei acelasi mesaj. Cristescu si Pena au povestit, la final, ca l-au auzit pe arbitru vorbind despre jocul suspect al fundasilor centrali, Mamele si Tincu.

Primul gol a venit in urma unui penalty acordat de Tudor pentru un fault clar comis de fundasul central Iulian Mamele asupra lui Mevlja. Mamele a primit cartonasul galben in urma caruia va fi suspendat in ultima etapa din sezonul regulat, la meciul cu FC Voluntari.

Sursa citata mai noteaza ca, pana la momentul in care Tudor i-a transmis lui Falub ca jucatorii sai nu isi apara corect sansele, Dinamo isi mai crease cateva ocazii de gol, profitand de lejeritatea din apararea ilfovenilor.

La golul a doilea, marcat in minutul 45, Essombe, intre fundasii centrali Mamele si Tincu, a preluat, stangaci, dar nestingherit, in timp ce fundasii s-au tinut la distanta de el, a patruns lejer in careu si l-a ececutat pe Matache, fostul portar al „cainilor”, iesit in intampinare. Pe imaginile DigiSport, Adrian Falub este surprins imediat dupa gol in momentul in care striga “Baaaa, ce e asta!?” in directia fundasilor centrali.

In minutul 61, acelasi Essombe a marcat golul meciului, dupa o preluare superba pe piept de langa Mamele. Ghohere a facut 4-0, in minutul 85, la o faza in care ar fi trebuit sa se dea fault in atac.

Contactat de ProSport, Cristi Tanase, presedintele de la Concordia care a lucrat in trecut si la Dinamo, a declarat: „S-a intamplat ce se intampla uneori cu Tudor. Mai stiti vreun arbitru pe care sa-l apuce asa? E singurul din tara. N-am stat pe banca, dar mi-au povestit baietii ceva. N-am vrut, insa, sa ma mai incarc si cu asta, si asa suntem in situatia in care suntem. Oricum, Tudor arata ca Sile Dinicu, da tot timpul din maini„.

In sezonul 2011-2012, pe vremea cand era capitanul Concordiei antrenate de Laurentiu Reghecampf, Mamele (31 de ani) a primit al patrulea cartonas galben al sezonului in partida suspecta castigata de Chiajna la Brasov cu 3-2 si a fost suspendat in urmatorul meci, pierdut foarte usor acasa, cu 3-1, in fata lui Dinamo.

Sezonul urmator, fundasul central a inscris un autogol decisiv in minutul 90 al partidei pierdute de Pandurii Targu Jiu, acasa. Cu acel autogol, Dinamo a castigat cu 2-1 si a obtinut calificarea in sferturile Cupei Romaniei.

In 2013, tot in Cupa, Mamele a comis hent in careu, iar Dragos Grigore a inscris din penalty singurul gol al meciului care a dus-o pe Dinamo in semifinale. Alexandru Tudor a fost si atunci arbitrul care a acordat lovitura de la 11 metri.

La randul sau, Razvan Tincu (28 de ani) a marcat si el un gol pentru Dinamo pe vremea cand evolua la CSMS Iasi. In decembrie 2012, intr-o partida terminata cu scorul de 1-1, fundasul central si-a inscris un autogol in urma unei centrari a lui Dragos Grigore.

Acum doua sezoane, cand juca pentru FC Botosani, Tincu a primit un cartonas rosu chiar pe finalul meciului cu actuala sa echipa, Concordia, si a fost suspendat in etapa viitoare, contra lui Dinamo.

De asemenea, in sezoanele 2012-2013 (CSMS Iasi) si 2014-2015 (FC Botosani), Tincu a fost eliminat in partidele care au precedat meciurile cu Steaua. Actualul fundas al Chiajnei a stat in tribuna la partidele disputate contra echipei bucurestene.

Etichetat cu: , , , , , , , , ,