Surprize in cupele europene: Buducnost Podgorica pierde la Vardar, Corona Brasov castiga in Danemarca!

buducnost-vardarDuminica au avut loc cateva meciuri din cupele europene la handbal feminin incheiate cu rezultate putin scontate. In grupele principale ale Ligii Campionilor, detinatoarea trofeului, Buducnost Podgorica a fost invinsa in deplasare de Vardar Skopje, iar in Cupa Cupelor, Corona Brasov s-a impus de o maniera categorica pe terenul formatiei daneze HC Odense.

Formatia muntenegreana a dominat aproape intreaga partida, cedand initiativa in ultimele cinci minute, de care a profitat teamul macedonean, care a intors scorul, ducandu-l la 26-24. Trio-ul Lazovic-Penezic-Radicevic a inscris 15 goluri, de la invinse remarcandu-se Bulatovic, 6 si Knezevic-Raicevic, 5. Cristina Neagu a marcat doar tri goluri.In urma acestui rezultat, Buducnost si Gyori Audi ETO au acelasi numar de puncte, 13, in grupa principala 2, fiind despartite de golaveraj, +47, fata de +20, Vardar acumuleaza 12, iar CSM Bucuresti, 9. HC Rostov Don a ramas lidera in grupa cealalta, cu 17 puncte, urmata de trei formatii care au adunat 10 puncte, in ordinea Larvik HK (+15), HCM Baia Mare (+15), norvegiencele avand doua victorii directe si Ferencvarps Budapesta (+7).

Corona Brasov a reusit un succes extraordinar, 29-21 (13-10) in prima mansa a sferturilor Cupei EHF disputata in fieful echipei daneze HC Odense. Au marcat pentru formatia lui Bogdan Burcea, in ordine, Hotea, 7, Chiper, 6, Neagu, 6, Zamfir, 3, Cartas, 2, Pricopi, 2, Ratiu, 2 si Bondar, 1. Returul va fi in ultima duminica a lunii februarie, la Brasov.