Norvegienii, invingatori in doua probe la Mondialele de schi nordic juniori si under 23 din Romania!

cheile-gradistei-world-champsPrima zi a Mondialelor de schi nordic de la Cheile Gradistei a fost favorabila reprezentantilor Norvegiei, invingatori la sprintul juniorilor si junioarelor, Suediei si Frantei, care s-au impus in concursul categoriei under 23. Dintre romani, doar doi au ajuns pana in faza sferturilor de finala.

Cel mai mare numar de concurenti, 89, s-au inscris in competitia juniorilor, castigata de norvegianul Johannes Hoeflot Klaebo, cronometrat pe 1,3 kilometri in 2:31,42, secondat de sud-coreeanul Kim Magnus, la 67 de sutimi si de italianul Giacomo Gabrielli, la 1.02 secunde.

Raul Popa a sosit pe 30, iar Gego Hunor pe 37. Dubla norvegiana la junioare, cu Amalie Haakonsen Ous, pe primul loc, cu 2:55,77, urmata la 22 de sutimi de Lotta Udnnes Weng. Bronzul i-a revenit suedezei Jenny Solin, la 71. Cele mai bine clasate romance au fost Zsanet Darvas, pe 50 si Hajdu Timea, pe 69.

In schimb, Alin Cioanca, locul 20 si Daniel Pripici, 23, s-au calificat in sferturi, la under 23, unde au participat 71 de sportivi. Francezul Lucas Chanavat a trecut primul linia de sosire in finala de 6, cu 2:35,78, podiumul fiind completat de suedezul Johan Karl Divik, la 92 de sutimi si de compatriotul Jean Tibergen, la 1,11 secunde.

La fete, aurul i-a revenit suedezei Jonna Sundling, cu 2:45,14, urmata de elvetianca Nadine Faehndrich, la 36 de sutimi si de conationala Maja Dahlqvist, la 1,33 secunde.

Marti vor fi competitii la Rasnov, sarituri cu schiurile juniori individual si pentru combinata nordica, iar la Cheile Gradistei, schi fond 10 kilometri fete si 15 kilometri baieti in stilul clasic, dimineata si fond 10 kilometri, in cadrul combinatei nordice, dupa-amiaza.

Etichetat cu: , , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI, SPORTURI DE IARNA

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj482421
2U Craiova 1948452421
3FCSB452419
4Astra Giurgiu362411
5Sepsi Sfantu Gheorghe36248
6FC Botosani3524-1
7FC Viitorul3424-2
8Poli Iasi3424-7
9AFC Hermannstadt2924-4
10Gaz Metan Medias2924-7
11Dinamo Bucuresti2824-9
12Dunarea Calarasi2224-9
13Concordia Chiajna1824-23
14FC Voluntari1724-18