Chelsea i-a spulberat pe juniorii lui Man City in FA Cup. Hiddink a explicat de ce nu le-a dat si el o sansa tinerilor jucatori

chelsea-city-fa-cupChelsea s-a calificat in sferturile Cupei Angliei, dupa o victorie cu 5-1 in fata lui Manchester City. Desi scorul pare incredibil avand in vedere numele celor doua echipe, acesta nu ar trebui sa mire pe nimeni daca ne uitam la jucatorii care s-au aflat pe teren.

Intrucat in Premier League are mici sanse sa mai prinda cupele europene, iar in Champions League a evoluat deja marti, Chelsea a jucat cu cei mai buni jucatori, in timp ce Pellegrini a trimis pe teren jucatori care prind rar primul ”11” si tineri de la ”Reserves”.

De altfel, City a jucat in urmatoarea formula in meciul de pe ”Stamford Bridge”: Caballero – Zabaleta, Adarabioyo, Demichelis, Kolarov – Manuel Garcia, Aleix Garcia, Fernando (Humphreys, 78), Celina (Barker, 53) – Iheanacho, Faupala.

Cu toate acestea, dupa ce Diego Costa a deschis scorul in minutul 35, ”cetatenii” au reusit sa egaleze dupa doar doua minute, prin Faupala. In repriza a doua, acestia au cedat insa, iar ”albastrii” au punctat prin Willian (48), Cahill (53), Hazard (67) si Bertrand Traore (89). Mai mult, Oscar a ratat si un penalty in minutul 75.

Intrebat la final de ce nu le-a dat si el o sansa tinerilor, Hiddink a explicat ca FA Cup este unul dintre obiectivele lui Chelsea si nu va ezita sa-i foloseasca pe jucatorii mai putin experimentati in Premier League, acolo unde echipa sa are parte de un sezon ratat:

Nu voi ezita sa-i folosesc daca va fi nevoie, dar inca avem meciuri in Premier League, acolo unde exista mai multe optiuni. Nu le promit nimic jucatorilor, dar acolo sunt mai multe oportunitati in viitorul apropiat”, a spus Hiddink, care, inainte de meci, a confirmat ca nu va mai continua la Chelsea din vara si ca este foarte posibil sa se retraga din antrenorat.

In sferturile Cupei Angliei vom avea urmatoarele meciuri:

Reading – Crystal Palace
Everton – Chelsea
Arsenal / Hull City – Watford
Shrewsbury / Man United – West Ham United

Meciul Hull-Arsenal se va rejuca, in timp ce Shrewsbury se va intalni cu Manchester United luni seara.