VIDEO / Cartonas rosu pentru arbitru! Enervat de prestatia arbitrului, Salih Dursun de la Trabzonspor ”l-a eliminat” pe acesta

galatasaray-trabzonsporMeci cu scandal in prima liga din Turcia. Galatasaray a castigat in fata lui Trabzonspor, cu 2-1, dupa ce oaspetii au avut patru jucatori eliminati.

Arbitrul si-a inceput show-ul inca din prima parte, acordand cu mare usurinta un penalty chiar pentru Trabzon, dupa un duel intre Erkan Zengin si Koray Gunter. ”Suedezul” A fost cel care a si transformat lovitura de pedeapsa, iar scorul la pauza a fost 0-1. Centralul Deniz Ates Bitnel putea sa mai acorde un ”11 metri” pentru oaspeti, insa a ignorat hentul lui Hakan Balta.

In partea secunda, spectacolul eliminarilor a inceput in minutul 59. Ozer Hurmaci a primit usor doua cartonase galbene in decurs de zece minute si a fost primul jucator trimis la vestiare. Peste patru minute, Lukas Podolski a restabilit egalitatea cu un sut extraordinar.

In minutul 70, Trabzonspor a ramas in noua oameni, dupa ce Aykut Demir, avertizat in urma fazei la care a fost eliminat Ozer, a primit al doilea cartonas galben inaintea executarii unui corner, dupa o altercatie cu Podolski.

”Fluierasul” si-a desavarsit ”opera” in minutul 86, cand a acordat penalty pentru Galatasaray, dupa o simulare a lui Umut Bulut. Presupusul fault a fost comis de catre fostul jucator al lui Lazio, Luis Pedro Cavanda. Belgianul a fost si el eliminat, dupa ce l-a ”abordat” destul de dur pe arbitru. In altercatia iscata, Deniz Ates Bitnel si-a pierdut cartonasul rosu, care a fost recuperat de pe teren de catre Salih Dursun. Fundasul care este imprumutat la Trabzon chiar de la Galata i-a aratat cartonasul arbitrului si i-a facut acestuia semn sa iasa de pe teren. Centralul n-a acceptat reprosul si l-a trimis la cabine inclusiv pe Dursun.

Selcuk Inan a transformat penalty-ul, iar Galatasaray a castigat cu 2-1, urcand pana pe locul trei, dupa 22 de meciuri jucate. ”Galben-rosii” se afla insa la 13 puncte in urma liderului Fenerbahce.

AICI puteti urmari rezumatul meciului. Faza eliminarilor de la penalty incepe la minutul 6:40.