Rednic, dupa 4-0 cu Chiajna: ”Nu mi-e usor sa aleg nici primul 18. (…) Ne pregatim cu un moral bun pentru Astra. Sumudica are calitatea de a mobiliza grupul.”

sumudica-rednicDinamo nu a avut, sambata, nicio problema in fata unei echipe a Concordiei Chiajna extrem de slaba. Dupa victoria cu 4-0, Mircea Rednic spune ca jucatorii sai au acum un moral foarte bun inaintea jocului cu liderul Astra din ultima etapa a sezonului regulat. Antrenorul ”cainilor” l-a laudat insa pe viitorul sau adversar, Marius Sumudica, spunand despre acesta ca reuseste mereu sa-si motiveze fotbalistii in momente grele.

Referitor la selectia pe care o face, Rednic admite ca ii este greu chiar si atunci cand face lotul pentru un meci, iar, uneori, se intampla ca anumiti jucatori, care au evoluat bine intr-o partida, sa nu stea nici macar pe banca in urmatoarea.

Am jucat mult mai bine in repriza a doua, mai direct, mai combinativ. Prima repriza chiar n-am fost multumit de felul cum am jucat. Dar au fost cinci noi jucători fata de primul meci. In repriza a doua si-au adus aminte ca au jucat anul trecut impreuna.

Ne pregatim, cu un moral bun, pentru meciul cu Astra. Intalnim o echipa foarte buna. Au jucatori foarte buni, chiar daca pierd in continuare jucatori. Sumudica are calitatea de a mobiliza grupul, in conditii grele au rezultate. Dinamo arata ca o echipa bine asezata in teren. Mai sunt multe lucruri de pus la punct.

Va fi un test important cu Astra. Stiti foarte bine ca dupa aceea vom juca impotriva Stelei, în semifinale. Eric şi Romario vor fi in lot 100% la partida cu Astra. Nu imi e usor sa aleg primul „11”, nu imi e uşor nici macar sa aleg primul „18”. S-ar putea sa fie jucatori care azi au jucat titulari si la partida urmatoare sa nu fie nici pe banca. Dar asta e un lucru bun: ei au inteles ca, mai ales in play-off, cand se joaca atat de multe meciuri, trebuie sa ai variante de rezerva”, a declarat Rednic, conform Digi Sport.