Openul Galez – Finala / Ronnie O’Sullivan a castigat trofeul in fata lui Neil Robertson, dupa ce a castigat toate frame-urile sesiunii secunde!

snooker-pauzaUPDATE / Ronnie O’Sullivan a castigat Openul Galez, pentru a patra oara in cariera, scor 9-5, dupa ce a revenit fabulos de la 2-5, castigand ultimul joc al primei sesiuni si toate frame-urile sesiunii secunde (6)!

Desi nu a cedat decat sase frame-uri pana in finala, meciul cu australianul Neil Robertson a fost de departe cel mai dificil din acest turneu pentru Ronnie O’Sullivan.

Mai jos vezi cea mai buna lovitura a turneului

Cel supranumit „Fulgerul de la Antipozi” a condus cu 5-3 dupa prima sesiune, dupa doua reprize in care „Racheta” s-a aflat mult sub adversarul sau.

Cu o lovitura de distanta care nu a functionat aproape deloc, procentajul fiind de doar 25%, O’Sullivan a suferit in prima repriza, pe care a incheiat-o in dezavantaj, scor 3-1 pentru Robertson. In a doua repriza Ronnie a mai imbunatait procentajul loviturilor de distanta (43%), dar jocul sau a suferit in continuare, pe fondul unei usoare scaderi de forma a jucatorului australian, o repriza incheiata la egalitate, scor 2-2.

Dupa cele 8 frameuri, niciunul dintre cei doi jucatori nu a reusit vreun break de peste o suta de puncte, insa cel mai mare break al primei sesiuni ii apartine lui Robertson (78), in frame-ul al doilea. O’Sullivan a avut in doua randuri cate un break de 60 de puncte.

Finala, disputata dupa sistemul cel mai bun dintr-un total de 17 frame-uri, va fi reluata la ora 21:00 a Romaniei.