Infrangere acasa cu Turcia in preliminariile EuroBasket 2017!

Nationala feminina a tarii noastre a pierdut primul meci din grupa H a preliminariilor pentru EuroBasket 2017, 45-56 (28-29) cu Turcia, la Cluj-Napoca. Infrangere in urma careia va ocupa locul al doilea, cu 5 puncte, lidera fiind Turcia, cu 9.

Dupa un prim sfert pierdut cu 12-19, baschetbalistele antrenate de Miroslav Popov l-au castigat pe urmatorul, 16-10. Din pacate, dupa pauza, oaspetele au trecut la carma jocului, impunandu-se cu 15-12 si 12-5, avand doua jucatoare in mare forma, Hollogsworth, autoare a 15 puncte si Caglar, 17. Dintre baschetbalistele noastre pot primi o nota mai buna doar Marginean, 12, Pascalau, 7, Stoenescu, 7 si Parau, 6.

Urmeaza o partida importanta in economia grupei, miercuri seara, pe terenul echipei Bosnia-Hertegovina. O victorie le-ar mentine pe romance in cursa pentru calificarea in faza urmatoare, unde vor merge castigatoarele celor noua grupe si sase echipe de pe locul secund.