CSM Bucuresti castiga in Danemarca si ajunge in premiera in sferturile Ligii Campionilor!

csm-bucuresti-infrangereDupa HCM Baia Mare si CSM Bucuresti s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor la handbal feminin. Nu oricum, ci cu o victorie pe terenul principalei adversare in lupta pentru locul 4 din grupa principala 2, echipa deneza, in fieful acesteia.

O victorie fara dubii, 28-23 (12-12), care putea fi si mai concludenta, daca timem cont ca handbalistele antrenate de Kim Rasmussen au condus la sase goluri, 22-16 si 23-17. Succes realizat in urma golurilor marcate de Gullden, 8, Rodrigues, 6, Bazaliu, 5, Da Silva 2, Bradeanu, 1 si Fisker, 1. De la gazde s-a remarcat Jorgensen, autoare a 7 goluri.

In ultimul meci din grupa, bucurestencele vor juca in propria arena cu Gyori Audi ETO duminica viitoare. Dupa care vor avea ca adversara in sferturi pe HK Rostov Don, castigatoarea grupei principale 1.