Juan Martin del Potro, in semifinale la primul turneu pe care il joaca dupa pauza de aproape un an

juan-martin-del-potro-delray-beachJuan Martin del Potro s-a calificat in semifinalele turneului de la Delray Beach, dupa ce l-a invins pe francezul Jeremy Chardy, cap de serie numarul 5, cu 6-2 6-3, dupa 80 de minute.

Sunt surprins de tenisul pe care l-am jucat. Inca lucrez pentru a reveni la un nivel inalt, daca pot. Dar chiar ma bucur sa joc tenis din nou. Sunt incantat ca pot sa mai joc inca un meci. E placut sa te afli pe acest teren si sa ai fani care sa vina sa te urmareasca.

Impotriva jucatorilor din Top 30 nu poti doar sa joci rever taiat, asa ca am incercat cat mai multe lovituri cu ambele maine. Inca incerc sa-mi imbunatesc lovitura de backhand. Face parte din recuperare”, a spus argentinianul.

In semifinalele de la Delray Beach Open, Del Potro il va intalni pe Sam Querrey, cel care l-a invins in sferturi pe Tim Smyczek, cu 6-7(1) 7-6(4) 6-4. In cealalta semifinala se vor intalni Grigor Dimitrov si Rajeev Ram.

Turneul din Florida este primul pe care Juan Martin del Potro il joaca dupa o pauza de aproape un an.