Valencia a stabilit un nou record in Europa League, dupa ce a marcat de cinci ori in prima repriza a partidei cu Rapid Viena! Santi Mina, „dubla” si trei assisturi, cadou pentru antrenorul Garry Neville!

santi-minaChiar in ziua in care antrenorul echipei, Garry Neville, isi sarbatoarea onomastica (41 de ani), Valencia a stabilit un record in Liga Europa marcand cinci goluri in prima repriza, impotriva austriecilor de la Rapid Viena, in mansa tur a 16-imilor.

Mai mult, toate aceste reusite l-au avut in prim plan pe atacantul Santi Mina, 20 de ani, care a marcat de doua ori si a data trei pase de gol! Scorul final a fost realizat de Rodrigo in minutul 89, egaland astfel performanta Stelei din urma cu 18 luni (6-0 cu Aalborg, in faza grupelor), numai ca echipa noastra reusise toate goluri in repriza secunda.

Victoria „liliecilor” a venit dupa ce, in urma cu cinci zile, reusise prima victorie in La Liga, in mandatul englezului Neville.

Pentru Santi Mina cele doua goluri marcate in poarta liderului din Bundesliga austriaca au fost primele in acest an