JO de Tineret: Eduard Casaneanu, aur in concursul de indemanare la hochei pe gheata!

casaneanu-hochei-tineretEduard Casaneanu a cucerit medalia de aur în concursul de indemanare, joi seara, in cadrul Jocurilor Olimpice de Tineret 2016 de la Lillehammer (Norvegia).

Casaneanu s-a impus in clasamentul finalei cu 14 puncte, devansandu-i pe slovacul Sebastian Cederle, 12 puncte, si pe germanul Erik Betzold, 11 puncte.

Eduard Casaneanu a ocupat locul al doilea la viteza, a fost al doilea la precizia sutului, primul la agilitate, al patrulea la rapiditatea sutului, cel mai bun la precizia paselor si al treilea la controlul pucului.

Eduard Casaneanu a adus a doua medalie delegatiei Romaniei la Lillehammer, dupa medalia de bronz cucerita de Mihaela Hogas, miercuri, in proba de sprint echipe mixte internationale la patinaj viteza.

Romania participa la Lillehammer cu 22 de sportivi romani (10 fete si 12 baieti), care vor evolua la noua discipline sportive, pana pe 21 februarie.