HCM Baia Mare, ca si calificata in sferturile Ligii Campionilor, dupa cinci victorii consecutive!

baia-mare-victorieCu o etapa inainte de incheierea grupelor principale din Liga Campionilor la handbal feminin, HCM Baia Mare si-a asigurat prezenta aproape sigur in sferturile de finala, gratie victoriei cu 38-27 (19-12) obtinuta pe teren propriu in fata echipei germane Thuringer HC.

Cu doua conditii: ca Fleury Loiret sa nu castige in deplasare la lidera HK Rostov pe Don, iar Larvik HK sa nu se impuna acasa in confruntarea cu Ferencvaros Budapesta.

Succes care a inceput sa se contureze din a doua jumatate a primei reprize, cand scorul devenise 16-10. Diferenta a crescut treptat, pana la 12 goluri, 27-15, in urma reusitei braziliencei Do Nascimento. Care avea sa fie devina golgereta paridei, cu noua reusite. Au mai iesit in evidenta Pineau, 7, principala marcatoare a competitiei, Vizitiu, 7 si Tanasie, 6. De retinut si debutul in Liga Campionilor al portarului Iulia Dumanska.

Maramuresencele au trecut pe locul al doilea in grupa principala 1, cu acelasi punctaj ca Ferencvaros Budapesta. Ordinea in clasament va fi decisa dupa ultima runda, in care HCM Baia Mare va juca in fieful formatiei ungare.