Messi a trecut de borna 300 in ceea ce priveste golurile marcate in La Liga, in victoria Barcelonei de la Gijon

lionel-messi-gijonFC Barcelona s-a impus cu 3-1 in Asturia, in fata lui Sporting Gijon si s-a distantat fata de cele doua rivale din Madrid, catalanii avand acum sase puncte pe Atletico, locul 2, si sapte peste Real, locul 3. Mai mult decat atat, Lionel Messi a reusit o ”dubla” si, in acest moment are 301 goluri marcate in campionatul Spaniei in doar 333 de meciuri jucate.

Dupa ce, in meciul de duminica, in care Barcelona a invins-o pe Celta Vigo cu 6-1, argentinianul a spus ”pas” golului cu numarul 300, desi a executat un penalty, acesta a atins respectiva borna dupa ce a deschis scorul la Gijon, in minutul 25.

Gazdele au egalat dupa doar doua minute, prin Carlos Castro, insa, acelasi Messi si-a readus echipa in avantaj in minutul 31. Scorul final a fost stabilit in repriza secunda, de catre Luis Suarez, care, dupa ce a ratat un penalty in minutul 62, s-a revansat peste alte cinci minute.

Messi, lider in clasamentul all-time al marcatorilor din prima liga spaniola, are acum exact 50 de goluri peste al doilea clasat in aceasta ierarhie, Telmo Zarra, cel care a punctat de 251 de ori pentru Atheltic Bilbao in perioada 1940-1955. Podiumul este completat de catre Cristiano Ronaldo, cu 246 de goluri. Portughezul are insa o medie de peste un gol pe meci.