Sorana Carstea, in sferturile turneului de la Rio de Janeiro, dupa victoria cu Polona Hercog

sorana-carsteaSorana Carstea a inceput cu dreptul acest an, dupa ce a castigat turneul ITF de la Bertioga (Brazilia) iar acum a ajuns in sferturile de finala ale turneului WTA de la Rio de Janeiro, dotat cu premii totale de 226.750 dolari.

Tenismena de 25 de ani, locul 199 WTA, a dispus cu 7-5, 7-6 (3) de slovena Polona Hercog, a cincea favorita, intr-o ora si 48 de minute.

Carstea, care la Rio a obtinut prima victorie la un turneu WTA din iulie 2015, a condus cu 1-0 si 2-1, iar apoi a reusit un break, desprinzandu-se la 3-1. Hercog a ripostat si, dupa o serie foarte buna, a intors scorul la 5-3. Romanca a salvat o minge de set, iar apoi a recuperat punct cu punct, reusind patru ghemuri consecutive si castigand setul cu 7-5.

Setul al doilea a stat sub semnul echilibrului, niciuna dintre jucatoare nereusind sa se desprinda decisiv. Carstea a condus cu 1-0, 2-1, Hercog a avut apoi 3-2 si 4-2, Sorana a egalat (4-4), iar apoi a trecut la carma, cu 5-4 si 6-5, iar setul a ajuns in tiebreak, unde romanca a fost mai lucida si s-a impus cu 7-3.

Sorana Carstea si-a asigurat un cec de 6.175 dolari si 60 de puncte WTA, iar in sferturi o va intalni pe invingatoarea dintre Danka Kovinic (Muntenegru), a treia favorita, si Silvia Soler Espinosa (Spania).