Simona Halep, in cadere libera! Romanca a fost invinsa de Ana Ivanovic, in optimile de la Dubai, si va parasi podiumul WTA

halep-esecSimona Halep isi continua perioada dezamagitoare din acest an dupa un nou esec, in optimile de finala ale turneului de la Dubai. Constanteanca de 24 de ani, principala favorita a competitiei, a fost invinsa de sarboaica Ana Ivanovic cu 7-6 (2), 6-2, dupa aproape doua ore de joc.

Halep, numarul trei mondial, va cobori de pe podiumul ierarhiei WTA dupa acest turneu, pentru prima oara in ultimii doi ani.

Contra sarboaicei, numarul 17 WTA, Simona Halep a inceput excelent, cu break, apoi s-a desprins la 2-0. Ivanovic a luat un prim ghem, iar apoi meciul s-a intrerupt timp de 17 minute din cauza faptului ca o portiune de teren era inca umeda in urma ploii cazute. Avantajul break-ului s-a pastrat pana la 5-4, cand Simona a servit pentru set, a ratat o minge de set, iar apoi Ivanovic a restabilit egalitatea, 5-5. Cele doua au ajuns in tiebreak, unde Ivanovic a fost mai concentrata si s-a impus cu 7-2.

Halep a inceput cu stangul setul al doilea, pierzandu-si serviciul, apoi a restabilit egalitatea (1-1), dar din nou Ivanovic a facut break, iar apoi s-a distantat la 3-1. La 4-2 pentru ea, Ivanovic a facut un nou break, dupa ce romanca a irosit noi sanse de a reveni in meci, iar apoi a inchis setul, cu 6-2, si meciul, intr-o ora si 52 de minute.

Dupa acest succes, Ivanovic o conduce acum pe Halep cu 3-2 la meciurile directe. Sportiva noastra va primi pentru participare un cec de 19.809 dolari si 55 de puncte WTA, urmand ca saptamana viitoare sa participe la turneul de la Doha, pe care l-a castigat in 2014.

Simona Halep este la al doilea turneul consecutiv in care pierde meciul inaugural, dupa ce a fost invinsa in prima runda la Australian Open. Bilantul sau in acest an in circuitul profesionist este de doua victorii si trei infrangeri, la care se adauga un succes si un esec in Fed Cup.