Energia Tg. Jiu, invingatoare in primul meci din Top 16 FIBA Europe Cup!

energia-tg-jiuEchipa masculina Energia Tg. Jiu a debutat cu dreptul in Top 16 al FIBA Europe Cup, 77-71 (29-37) cu formatia ucraineana Himik Juzhne, meci desfasurat la sala din Pitesti. Returul va avea loc peste o saptamana, in deplasare. Se califica in sferturi teamul care obtine doua victorii.

A fost o partida dificila pentru elevii lui Hristu Sapera, oaspetii castigand primele doua sferturi cu 19-17 si 18-12. Americanul Troupe a dat semnalul revenirii cu cele zece puncte inscrise in sfertul al treilea, adjudecat de echipa noastra cu 28-18. Totul avea sa se decida in ultimele zece minute, in care formatia gorjeana s-a impus cu 20-16.

Victoria s-a datorat indeosebi, evolutiilor lui Diggs, 20, Eziukwu, 19 puncte, 12 recuperari, double-double, Horne, 12, Troupe, 10. Au mai marcat Mihuti, 4 si Gutoaia, 4. Cosgeterul oaspetilor a fost Koniev, 14.