FC Viitorul reactioneaza in urma informatiilor aparute in presa in legatura cu ”transferurile” lui Cristian Manea si Ianis Hagi

fc-viitorulLa aproape o saptamana dupa ce au inceput sa apara diverse informatii legate transferurile anumitor jucatori, de la si la FC Viitorul, clubul din Ovidiu a publicat un comunicat prin care incearca sa clarifice ceea ce s-a intamplat cu Cristian Manea, Ianis Hagi, Nemanja Radonjic si Fabrice Olinga.

Saptamana trecuta, Pro Sport a scris ca Manea nu a ajuns la Chelsea, asa cum a anuntat toata presa, iar Ianis Hagi nu figureaza transferat la Fiorentina.

Referitor la articolele aparute in ultimele zile pe un site de sport din Romania, in care s-au facut mai multe afirmatii despre activitatea clubului nostru, dorim sa facem urmatoarele precizari:

1. Fotbal Club Viitorul SA este o societate pe actiuni, cu un capital social de peste 7 milioane de euro, care isi plateste fara intarziere salariile catre angajati si datoriile fiscale catre statul roman.

Societatea noastra, la fel ca toate cluburile de fotbal din intreaga lume, colaboreaza cu diverse persoane fizice si juridice, cluburi de fotbal, societati si agenti de jucatori, atat din tara, cat si din strainatate.

Pana in prezent clubul nostru nu a avut nici o colaborare cu fonduri de investitii sau organizatii de acest gen.

Transferul unui jucator de la un club la altul se realizeaza printr-un contract incheiat de parti, iar, de cele mai multe ori, partile convin sa pastreze confidentiale anumite clauze.

Documentele de transfer international incheiate de clubul nostru au fost comunicate FIFA, prin intermediul sistemului de transfer on-line (TMS), Federatiei Romane de Fotbal in cadrul procesului de licentiere, institutiilor bancare, precum si altor institutii, atunci cand s-au solicitat astfel de documente.

In concluzie, Fotbal Club Viitorul SA nu a facut publice anumite clauze legate de transferul unor jucatori pentru ca a respectat clauzele de confidentialitate si nu din motivele sugerate de autorii articolelor.

2. Fotbal Club Viitorul SA a incheiat in luna iunie 2014 un acord de transfer cu clubul cipriot Apollon Football (Public) Ltd. pentru jucatorul Cristian Manea, iar partile s-au inteles ca jucatorul sa continuie activitatea fotbalistica la clubul nostru, pana la implinirea varstei de 18 ani. Subliniem faptul ca transferul jucatorului Manea Cristian s-a facut catre un club sportiv si nu catre un fond de jucatori sau o firma off-shore, asa cum se afirma tendentios in articolele mentionate.

Ca o confirmare a afirmatiilor noastre este si faptul ca transferul lui Manea, ca si celelalte transferuri internationale, s-a efectuat prin sistemul TMS implementat de FIFA, sistem ce nu permite decat transferuri intre cluburi sportive.

Apollon Football (Public) Ltd. este un club de traditie din prima liga din Cipru si nu un fond de jucatori, asa cum se sugereaza in articolele publicate de site-ul Prosport.
Despre transferul jucatorul s-au facut mai multe speculatii in presa, mentionandu-se numele mai multor echipe unde ar fi fost transferat, insa Fotbal Club Viitorul SA nu a confirmat niciodata, in mod oficial, aceste speculatii.

3. Jucatorul Nemanja Radonjic a fost legitimat de clubul nostru dupa ce fusese remarcat la una din editiile turneului “Cupa Stelelor Estului”, organizat la Constanta. Dupa o scurta perioada de timp de la legitimare, jucatorul a decis sa plece de la club si, in ciuda eforturilor depuse de noi, a refuzat sa se mai intoarca in Romania.

Toti jucatorii pe care i-am transferat la Fotbal Club Viitorul SA au fost adusi numai cu scopul de a beneficia de performantele sportive ale acestora, iar in momentul in care acest lucru nu s-a mai putut realiza, din diverse motive, am ales sa incetam cat mai repede posibil raporturile de colaborare.

4. Jucatorul Fabrice Essono Olinga a fost propus clubului nostru de un agent de jucatori cu care colaboram de mai multi ani si a fost dorit de staff-ul tehnic, insa, fiind extracomunitar, nu a putut fi legitimat in timp util, in perioada de transferuri din februarie 2015.

5. Clubul Fiorentina a incheiat cu noi, in anul 2014, un acord prin care detine prima optiune de transfer pentru jucatorul Ianis Hagi.

6. Constatam ca a devenit o obisnuinta pentru site-ul Prosport sa transmita informatii eronate despre Fotbal Club Viitorul SA si sa minimalizeze performantele noastre sportive, fiind publicate in intervalul 10-12.02.2016, exact inaintea unui meci oficial important, trei articole tendentioase despre noi.

Desi este cel mai bun sezon fotbalistic al nostru de la infiintare, performantele sportive ale echipei de seniori au fost apreciate de majoritatea iubitorilor fotbalului, rezultatele grupelor de copii si juniori au fost de exceptie, am obtinut licenta de la FRF si nu avem nicio datorie catre institutiile statului sau catre angajati sau terti si sustinem, prin Academia Gheorghe Hagi, un proiect unic in Romania – suntem pentru acest site, in permanenta, un exemplu negativ al fotbalului romanesc, mai ales in aceasta perioada, in care se reia campionatul si incepe sistemul play-off.

Afirmatiile despre clubul nostru, aparute in ultima perioada pe site-ul Prosport, la care am oferit prin acest comunicat raspunsuri veridice si lamuritoare, sunt simple speculatii si concluzii hazardate ale autorilor articolelor. Acestea nu urmaresc decat sa ne prejudicieze imaginea publica si sa destabilizeze atmosfera foarte buna de la clubul nostru”, se arata in comunicatul postat pe academiahagi.tv.

Etichetat cu: , , , , ,
Postat în FOTBAL INTERN, Liga 1

Comenteeeezi?!!

Liga I 2018/19
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj472321
2FCSB442319
3U Craiova 1948422320
4Astra Giurgiu352311
5FC Viitorul3423-1
6Sepsi Sfantu Gheorghe33237
7FC Botosani3223-2
8Poli Iasi3123-8
9AFC Hermannstadt2923-3
10Gaz Metan Medias2923-6
11Dinamo Bucuresti2823-8
12Dunarea Calarasi2123-9
13Concordia Chiajna1723-23
14FC Voluntari1623-18