Spania, campioana europeana pentru a saptea oara la futsal. Unul dintre arbitrii finalei a fost Bogdan Sorescu

spania-futsal-euro-2016Spania a castigat din nou titlul european la futsal, dupa ce s-a impus cu 7-3 in finala Euro 2016, disputata impotriva Rusiei, sambata, la Belgrad.

Dupa ce Alex a deschis scorul (8:08), ibericii au preluat controlul meciului in totalitate. Pola (15:12, 16:45) si Mario Rivillos (16:10) au dus apoi scorul la 4-0, rusii nereusind decat sa reduca din diferenta chiar inainte de pauza prin Romulo (19:55). In partea secunda, tot spaniolii au marcat primii, prin Miguelin (30:50), insa ex-sovieticii au replicat imediat, printr-un alt brazilian naturalizat, Robinho (31:57). Pana la final, campionii au mai marcat de doua ori, prin aceeasi Miguelin (34:51) si Mario Rivillos (35:37), iar rusii, o data, prin Milovanov (39:45).

Primul arbitru al finalei a fost italianul Alessandro Malfer, in timp ce al doilea a fost romanul Bogdan Sorescu.

Spania a facut parte din Grupa B la acest turneu final, acolo unde a incheiat pe primul loc, cu punctaj maxim, dupa 5-2 cu Ungaria si 4-1 cu Ucraina. In sferturile de finala, ”La Roja” a trecut cu 6-2 de Portugalia lui Ricardinho si Cardinal, iar in penultimul act a castigat cu 5-3 in fata Kazahstanului.

Medaliile de bronz au fost castigate de catre Kazahstan, echipa care a trecut cu 5-2 (Douglas Jr. 19:43, 29:40, 33:50, Zhamankulov 20:59, Higuita 31:06 / Rakic 37:12, Rajcevic 39:58), meciul pentru locul trei, de reprezentativa tarii gazda, Serbia.