6 Nations, etapa 2: Tara Galilor ramane principala favorita la castigarea trofeului, dupa victoria in fata Scotiei. Franta a invins Irlanda, pentru prima data dupa 5 ani. UPDATE – Anglia castiga categoric la Roma

tara-galilor-rugby-sixUPDATE / In ultimul meci din etapa a doua, Anglia a castigat clar, cu 40-9, in fata Italiei, pe ”Olimpico” din Roma, dupa ce Squadra Azzurra nu a mai reusit niciun punct in a doua parte a meciului. La pauza, scorul a fost 11-9 pentru englezi.

Competitia etalon a Emisferei de Nord, Six Nations continua, in acest weekend (13-14 februarie) fiind programate partidele din etapa a II-a: Franta – Irlanda, Tara Galilor – Scotia si Italia – Anglia.

Dupa o asteptare de cinci ani, Franta a reusit sa invinga Irlanda, cu 10-9, acesta fiind cea de-a doua victorie consecutiva a cocosilor galici cu Guy Noves pe banca tehnica, una reusita tot cu emotii gratie unui eseu venit in minutul 69.

Tara Galilor a fost chinuita acasa mai bine de o ora de nationala Scotiei, pe Millenium Stadium din Cardiff, insa au reusit in final sa se impuna cu 27-23, obtinand prima victorie in actuala editie.

Cu o victorie si un egal in prima etapa cu Irlanda, Tara Galilor isi conserva titlul de favorita la castigarea trofeului in acest an.

Italia – Anglia se joaca duminicica, de la ora 16:00, pe Stadio Olimpico din Roma.