HCM Baia Mare, a patra victorie consecutiva in grupele principale ale Ligii Campionilor!

fleury-baia-mareEchipa feminina HCM Baia Mare a castigat la Orleans, 18-17 (8-8) cu Fleury Loiret Handball, reusind al patrulea succes la rand in grupa principala 1 a Ligii Campionilor.

Maramuresencele sunt pe locul 4, la egalitate de puncte, 8, cu Larvik HK, care s-a impus in deplasare, 28-20 pe terenul formatiei Thuringer HK, pregatita de romanul Herbert Muller.

Desi n-a facut un meci deosebit, teamul antrenat de Aurelian Rosca si Ioan Baban a apasat pe accelerator dupa minutul 48, cand a egalat la 13. A preluat pentru prima oara conducerea trei minute mai tarziu, 15-14, gol Pineau, marindu-si imediat avansul, dupa care a primit trei goluri. Frantuzoaica Pineau, golgetera Ligii Campionilor, a mai inscris de doua ori, aducand echipei sale o victorie care o propulseaza in proportie importanta in sferturile de finala. Abbingh, 6 si Jezic, 5 au fost principalele marcatoare.

Viitoarea adversara va fi Thuringer HK, vinerea viitoare, la Baia Mare, o victorie calificandu-le in faza urmatoare. Unde poate ajunge si CSM Bucuresti, care va juca marti, la Polivalenta din parcul Tineretului, cu Vardar Skopje, in grupa principala 2. Unde lidera este Buducnost Podgorica, 25-22 cu urmatoarea clasata, Gyori Audi ETO.