EXCLUSIV / Eliodor Voica, despre revenirea echipei sale, in Spania: ”N-am folosit niste formule magice. Mobilizarea a fost factorul esential.”

granollers-dinamo-voicaDinamo a reusit o revenire remarcabila in Cupa EHF si s-a impus cu 29-28, in Spania, in fata lui Fraikin BM Granollers, desi, la un moment dat, diferenta dintre cele doua echipe era de zece goluri, in favoarea ibericilor. Antrenorul romanilor, Eliodor Voica, a spus la Sport Total FM, in emisiunea ”Liga de weekend”, ca nu s-a intamplat nimic magic la pauza si totul a constat in faptul ca jucatorii sai au crezut tot timpul in sansa lor.

Acum putem vorbi mult mai relaxati. Este o victorie care ne da sperante pentru mai departe, cu atat mai mult ca a venit dupa o suferinta de cateva minute. Asta face parte din magia jocului de handbal.

Este un fapt real ca niciodata nu am incetat sa credem in sansa noastra. Acum nici nu vreau sa ne imbatam cu apa rece. La pauza am avut discutii constructive, mobilizatoare. Beneficiem de un grup solid care isi doreste performanta. N-am folosit niste formule magice. Mobilizarea a fost factorul esential.

Fiecare meci are particularitatile lui. Cel mai important lucru este ca nu am renuntat nicio secunda la lupta, desi a fost condusa la zece goluri. Nu am renuntat in ciuda erorilor pe care le-am comis inclusiv in repriza a doua, pe care noi o consideram reusita.

In repriza a doua am avut o aparare foarte buna, care ne-a ajutat sa trecem peste greselile pe care le-am facut”, a declarat Eliodor Voica, la Sport Total FM.