Antrenorul lui Bochum il ataca pe Arjen Robben: ”Sunt olandez si sunt rusinat, dar pe el il stim si de la echipa nationala”

bochum-bayern-robbenBayern Munchen s-a calificat miercuri in semifinalele Cupei Germaniei, faza in care au mai ajuns si Werder Bremen, Borussia Dortmund si Hertha Berlin. Bavarezii s-au impus cu 3-0 in fata lui VfL Bochum, pe fostul ”Ruhrstadion”, dupa golurile lui Robert Lewandowski (minutele 39 si 90) si Thiago Alcantara (minutul 61).

Desi scorul este cat se poate de clar, antrenorul divizionarei secunde, olandezul Gertjan Verbeek, l-a criticat la final pe conationalul sau, Arjen Robben, dupa ce acesta din urma a obtinut un penalty in finalul unei prime reprize, iar fundasul lui Bochum, Jan Simunek, a fost eliminat dupa presupusul fault. Thomas Muller a ratat apoi lovitura de pedeapsa, iar la pauza s-a intrat cu scorul de 1-0 pentru Bayern.

Pentru mine a fost o simulare. Mingea a fost jucata, el s-a uitat dupa piciorul sau. Sunt olandez si sunt rusinat, dar noi stim ca Robben este astfel de la echipa nationala.

A existat contact, dar nu a fost fault si cartonas rosu. Iar in 10 oameni nu poti castiga impotriva lui Bayern”, a declarat Verbeek, la finalul meciului.

El era ultimul aparator si a fost fault clar. Acestea sunt regulile, iar apoi meciul a fost decis”, s-a aparat Robben.

Intr-un alt sfert de finala din DFB Pokal disputat miercuri, Hertha Berlin a castigat cu 3-2 la Heidenheim, dupa o dubla a lui Ibisevic (14, 21) si o reusita a lui Haraguchi (58. Formatia din 2. Bundesliga a deschis insa scorul prin Freick (10) si a inchis tabela prin Schnatterer (82).

Marti, Bremen s-a impus cu 3-1, pe ”BayArena”, impotriva lui Bayer Leverkusen. Chicharito a deschis scorul, in minutul 22, din penalty, dupa care Santiago Garcia a egalat in minutul 31. In finalul primei parti, Wendell a fost eliminat, dupa ce a provocat un penalty pe care Claudiu Pizarro l-a transformat (42). Florian Grillitsch a stabilit scorul final in minutul 82.

Borussia Dortmund a ajuns si ea in penultimul act dupa o victorie cu 3-1, tot in deplasare, la Stuttgart, dupa golurile lui Marco Reus (5), Pierre-Emerick Aubameyang (31) si Henrikh Mkhitaryan (89). Pentru ”svabi” a punctat Lukas Rupp (21).

In semifinale, Bayern va juca impotriva lui Bremen, iar Hertha impotriva lui Dortmund.