VIDEO / Victor Piturca si Lucian Sanmartean s-au calificat in grupele Ligii Campionilor Asiei!

Sanmartean-Al-IttihadAl Ittihad, echipa saudita pregatita de fostul selectioner al Romaniei, a invins, cu 2-1, pe teren propriu, formatia iordaniana Al Wehdat, in play-off-ul Ligii Campionilor Asiei si s-a calificat in faza grupelor.

Oaspetii au deschis scorul in minutul 11, prin senegalezul El Hadji Malik Tall, dar atacantul venezuelean Gelmin Rivas a egalat 6 minute mai tarziu. Golul victoriei pentru Al Ittihad a fost inscris inainte de pauza de Mukhtar Fallatah, din penalty. Lucian Sanmartean a fost titular la echipa lui Piturca si a fost schimbat in minutul 90+2.

In Liga Campionilor Asiei, Al Ittihad va face parte din grupa A, alaturi de Al Nasr Dubai (Emirate), Lokomotiv Taskent (Uzbekistan) si Sepahan (Iran). Echipa lui Victor Piturca va sustine primul meci cu Lokomotiv Taskent, in deplasare, pe 23 februarie.

Al Ittihad a cucerit de doua ori trofeul Ligii Campionilor Asiei (2004, 2005), ultima oara sub comanda actualului selectioner al Romaniei, Anghel Iordanescu.

Alti doi antrenori romani sunt angrenati cu echipele lor in grupele AFC Champions League, Cosmin Olaroiu (Al Ahli Dubai, Emiratele Arabe Unite) si Dan Petrescu (Jiangsu Suning, China).

Etichetat cu: , , , , , , , , ,