Napoli si Juve, noi victorii inaintea meciului direct, de sambata. VIDEO / Coregrafie de sustinere pe „San Paolo” pentru Koulibaly

napoli-higuainGruparea de pe „San Paolo” a ajuns la opt victorii consecutive in campionatul italian, dupa 1-0 cu Carpi, in etapa a 24-a din Serie A. Rivala Juventus isi continua si ea parcursul fara gresela, obtinand un nou succes, al 14-lea la rand, 2-0 la Frosinone. Sambata, pe „Juventus Stadium”, este meciul direct.

Inaintea meciului de pe „San Paolo”, in care Chiriches a ramas din nou pe banca, tifosii azzurri au realizat in tribune un imens puzzle cu figura senegalezului Kalidou Koulibaly, tinta atacurilor rasiste ale fanilor lui Lazio, la meciul de miercuri, de pe „Olimpico”.

Fundasul de culoare a contribuit din plin la victoria echipei lui Maurizio Sarri, obtinand penaltyul transformat de Higuain, in minutul 69. Atacantul argentinian a ajuns la 24 de goluri marcate in cele 24 de etape! Cu 13 minute inainte, Carpi ramasese in 10 jucatori, dupa eliminarea lui Bianco.

La randul sau, Juventus nu s-a impiedicat de codasa Frosinone, pe care a invins-o cu 2-0 pe terenul acesteia. Reduta gazdelor a rezistat 73 de minute, apoi campioana Italiei reusind sa faca diferenta, prin Cuadrado si Dybala.

Formatia lui Massimiliano Allegri a obtinut astfel a 14-a victorie la consecutiva, un nou record al clubului bianconero. Juve ramane insa la doua puncte in spatele lui Napoli, pe care o va intalni, sambata, la Torino, in derby-ul acestui sezon din Serie A.

Etichetat cu: , , , , , , , ,