Marseille a pierdut, pe Velodrome, un nou derby cu echipa lui Ibrahimovic. Paris Saint-Germain, al noualea succes consecutiv in „Le Classique”!

velodrome-OM-PSGClasicul Frantei, gazduit aseara de „Stade Velodrome” din Marseille, a fost din nou adjudecat de Paris Saint-Germain, care n-a mai pierdut de peste patru ani in fata lui OM!

Meciul din etapa a 25-a din Ligue 1, urmarit de peste 60.000 de spectatori, a inceput perfect pentru oaspeti. Zlatan Ibrahimovic a deschis scorul dupa numai doua minute, reusind al 21-lea gol al sezonului. Echipa lui Laurent Blanc a fost aproape de 2-0, dupa sapte minute, cand Di Maria a scapat singur cu Mandanda, dar a trimis pe langa poarta.

Scapati de iuresul campioanei, elevii antrenati de spaniolul Michel au aparut periculos la poarta germanului Trapp, prin Brice Dja Djedje. Barrada a ratat o ocazie uriasa din centrul careului, inainte ca Remy Cabella sa restabileasca egalitatea, in minutul 25.

Marseille putea intra in avantaj la vestiare, daca Maxwell nu respingea de pe linia portii mingea trimisa de Batshuayi. Ibrahimovic a ratat o mare ocazie dupa o ora de joc, moment care a anuntat golul victoriei reusit de Angel Di Maria, in minutul 71, din pasa atacantului suedez.

In urma celei de-a noua victorii la rand in „Le Classique”, PSG se mentine confortabil in fotoliul de lider, cu 69 de puncte, urmata la abia 24 de puncte de Monaco. Olympique Marseille a cazut pe locul 10, cu 34 de puncte.

Etichetat cu: , , , , , , , , , ,