ACS Sepsi Sfantu Gheorghe se impune clar in finala Cupei Romaniei la baschet feminin!

Sepsi-Sf-GheorgheEchipa feminina ACS Sepsi Sfantu Gheorghe, insotita de o numeroasa galerie, a castigat lejer finala Cupei Romaniei la baschet feminin, 87-49 (42-30) cu Olimpia CSU Brasov, pastrandu-si trofeul. Final fourul Cupei s-a desfasurat la Sala Sporturilor din Brasov, unde se va desfasura luni All Star Game-ul baschetului feminin romanesc.

Dupa un prim sfert echilibrat, in care echipa gazda a condus cu 14-11, oaspetele au revenit, avand 21-18 dupa primele 10 minute. Urmatorul sfert a continuat sa retina atentia tribunelor arhipline, covasnencele intrand la cabine cu un avans de trei cosuri, 42-30, stabilit de americanca Marshall.

Care avea sa fie number 1 si in a doua parte a meciului, contribuind cu 21 de reusite la victoria cu 87-49 a liderei Ligii Nationale. S-au mai remarcat Jefery, 15, Parau, 13, de la invingatoare, Irimia, 12 si Sharpe, 11, de la brasovence.