Tatarusanu a salvat un punct pentru Fiorentina la Bologna: ”Obiectivul nostru ramane Champions League”

tatarusanu-bol-fioFiorentina a remizat, 1-1, la Bologna, in etapa a 24-a din Serie A si risca sa piarda locul al treilea. Cu toate acestea, ”Viola” ar trebui sa se multumeasca cu acest punct dupa ce a jucat mai mult de o jumatate de ora cu un om in minus si dupa ce Ciprian Tatarusanu s-a opus de cateva ori in fata jucatorilor Bolognei.

Matias Fernandez a ”reusit” performanta de a luat doua cartonase galbene in doar zece minute si a parasit terenul in minutul 57. Peste doar doua minute, toscanii au deschis insa scorul prin Federico Bernadeschi. Avantajul echipei lui Sousa n-a durat decat patru minute, pentru ca Emanuele Giaccherini a restabilit egalitatea in minutul 63. Cu un sfert de ora inainte de final, Taider putea aduce victoria gazdelor, insa Tatarusanu a avut o interventie spectaculoasa.

Parada la sutul lui Taider? A fost o interventie importanta pentru echipa, nu doar pentru mine, pentru ca n-am pierdut. Eliminarea lui Matias Fernandez a schimbat lucrurile, dar apoi am ramas la egalitate, 1-1.

Meciul urmator cu Inter? Toate meciurile sunt importante, ati vazut si azi sau meciul trecut, cu Carpi. Nu exista meciuri usoare. Obiectivul nostru ramane Champions League, bineinteles. Mai sunt atatea meciuri de jucat, suntem o echipa buna si cred ca, pana la final, putem reusi asta. Caracterul se vede in momentele dificile. Astazi a fost dificil, la fel ca si cu Carpi”, a zis Tatarusanu, conform Digi Sport.

Daca invinge la Verona, Inter poate trece peste Fiorentina la finalul etapei.