FedCup VIDEO / Romania-Cehia 2-3! Halep a invins-o pe Kvitova, Niculescu a pierdut cu Pliskova. Perechea Mitu/Olaru a cedat in fata cuplului Pliskova/Strycova! Olanda – Franta si Elvetia – Cehia sunt cele doua semifinale

romania-cehiaUPDATE / Cehia invinge Romania cu 3-2 si va intalni Elvetia in semifinalele Fed Cup. Decisivul la dublu a fost adjudecat de perechea Karolina Pliskova/ Barbora Strycova, care a dispus de cuplul Andreea Mitu/ Raluca Olaru cu 6-2, 6-3, dupa 76 de minute de joc.

UPDATE / Elvetia este a treia semifinalista in Fed Cup, dupa 3-2 cu Germania, la Leipzig. Meciul de dublu a fost castigat la pas, intr-o ora si 12 minute, de perechea Belinda Bencic/ Martina Hingis, 6-3, 6-2 impotriva cuplului Andrea Petkovic/ Anna-Lena Groenefeld.

UPDATE / Perechea ceha castiga fara probleme primul set, cu 6-2, in 36 de minute!

UPDATE / A inceputul si meciul de dublu in Germania – Elvetia. Se intalnesc Andrea Petkovic/ Anna-Lena Groenefeld cu Belinda Bencic/ Martina Hingis. Elvetiencele au castigat primul set cu 6-3!

UPDATE / A inceput meciul 5 in confruntarea Romania – Cehia.

UPDATE / In meciul decisiv dintre Romania si Cehia se intalnesc, la dublu, perechile Andreea Mitu si Raluca Olaru cu Karolina Pliskova si Barbora Strycova.

UPDATE / Annika Beck aduce punctul de 2-2 pentru Germania in confruntarea cu Elvetia, dupa ce a invins-o pe Timea Bacsinszky, scor  7-5, 6-4. Urmeaza decisivul la dublu.

UPDATE / Niculescu n-a mai avut forta necesara in setul trei, adjudecat de Karolina Pliskova, cu 6-3, in 44 de minute. Romania – Cehia este acum 2-2 si urmeaza meciul decisiv, la dublu.

UPDATE / Monica Niculescu a egalat situatia la seturi, 1-1, in confruntarea cu Pliskova. Sportiva noastra a castigat in 53 de minute setul doi, 6-4, revenind cu doua break-uri, de la 2-4!

UPDATE / Franta ajunge si ea in semifinalele Fed Cup, 3-1 cu Italia. Punctul decisiv a fost adus de Caroline Garcia, care a invins-o pe Camila Giorgi cu 6-3, 6-4. Echipa „cocosului galic” se va lupta pentru un loc in finala Fed Cup cu Olanda.

UPDATE / Desi a inceput cu un break, Monica Niculescu a pierdut primul set, 4-6, dupa ce Pliskova a reusit doua break-uri.

UPDATE / Incepe meciul dintre Monica Niculescu si Karolina Pliskova.

UPDATE / Simona Halep o invinge in cele din urma pe Petra Kvitova, cu 6-4 3-6 6-3, iar Romania o conduce pe Cehia cu 2-1! Urmeaza Monica Niculescu – Karolina Pliskova.

UPDATE / Elvetia preia conducerea in Germania, dupa ce Belinda Bencic a invins-o pe campioana de la Australian Open, Angie Kerber, cu 7-6(4) 6-3. Si Franta are 2-1 in fata Italiei, dupa ce Kiki Mladenovic s-a impus cu 7-6(4) 6-1 in fata Sarei Errani.

UPDATE / Simona Halep a inceput foarte bine setul al doilea, cu break, insa apoi Kvitova a castigat sase dintre ultimele sapte game-uri si si-a adjudecat setul secund cu 6-3.

UPDATE / Dupa un inceput cu multe break-uri, Simona Halep a castigat primul set in fata Petrei Kvitova cu 6-4, dupa 46 de minute.

UPDATE / Incepe meciul dintre Simona Halep si Petra Kvitova.

UPDATE / Olanda e prima semifinalista a Fed Cup, dupa ce a castigat primele trei meciuri ale intalnirii cu Rusia de la Moscova. Ultimul punct a fost adus de Kiki Bertens, dupa 6-1 6-4 cu Svetlana Kuznetsova.

Dupa prima zi, in intalnirea din primul tur al Fed Cup 2016, Romania – Cehia, scorul este 1-1, punctele pentru cele doua echipe fiind aduse de catre Monica Niculescu, dupa 6-3 6-4 cu Petra Kvitova, respectiv Karolina Pliskova, dupa 6-7(4) 6-4 6-2 cu Simona Halep.

Ziua de duminica va incepe cu duelul dintre cele mai bine clasate jucatoare din cele doua echipe, Simona Halep si Petra Kvitova. Meciul dintre invinsele de sambata va incepe la ora 13:00 si, indiferent de rezultat, imediat dupa incheierea sa ar trebui sa avem partida dintre Monica Niculescu si Karolina Pliskova.

In cazul in care scorul va fi 2-2 dupa disputarea celor doua meciuri de simplu, se va disputa si partida de dubla, in care conform programului initial, pentru Romania ar trebui sa joace Andreea Mitu si Raluca Olaru, in timp ce pentru Cehia, Denisa Allertova si Barbora Strycova.

Invingatoarea acestui duel va juca in semifinalele Fed Cup cu Germania sau Elvetia. La fel ca la Cluj, si in intalnirea de la Leipzig scorul este 1-1 dupa prima zi. Belinda Bencic a invins-o pe Andrea Petkovic cu 6-3 6-4, dupa care campioana de la Australian Open, Angelique Kerber, a trecut cu 6-1 6-3 de Timea Bacsinszky, in primul ei meci de dupa castigarea trofeului la Melbourne.