Cupa Romaniei la polo merge din nou la Oradea!

poloCSM Digi Oradea a transat primul duel important din acest sezon al polo-ului romanesc cu Steaua Bucuresti, cucerind Cupa Romaniei in piscina olimpica din Brasov. Echipa antrenata de Kalman Kadar s-a impus cu 5-2.

Pe sferturi a fost 1-1, 2-0, 1-1, 1-1. Negrean a deschis scorul pentru oradeani in minutul 2, dar Busila a egalat dupa 90 de secunde. Campionii en-titre s-au desprins in urma reusitelor lui Szabo la doua minute de la debutul sfertului secund si Chioveanu, un minut mai tarziu.

Echilibrul avea sa se mentina in ultimele doua sferturi. Ianc a redus diferenta in minutul 18, inscriind un gol parabil, dupa care Cupic a punctat pentru formatia de langa Cris in minutul 23. Negrean a marcat din nou, cu doua minute inainte de final, pentru ca Murisic sa stabileasca scorul final in minutul 31.

O victorie meritata pentru CSM Digi Oradea, la capatul unui meci in care nu s-a inscris dfn nicio superioritate numerica, jucatorii sai trimitand de cinci ori mingea in bara, iar stelistii nimerind-o de patru ori.