A inceput 6 Nations! Franta a invins Italia, la doar doua puncte, Anglia s-a impus in Scotia, iar Irlanda si Tara Galilor au terminat la egalitate

six-nations-2016UPDATE / Pe Aviva Stadium din Dublin, campioana ultimelor doua editii din Six Nations, Irlanda a primit vizita Tarii Galilor, o partida care s-a terminat la egalitate, 16-16, ultima data cand cele doua natiuni au terminat nedecis fiind in 1991, la Cardiff.

Sambata a debutat o noua editie a Turneului celor 6 Natiuni, cu un meci, pe Stade de France, intre Franta si Italia. Desi au condus cu 10-8 la pauza, ”cocosii” s-au impus destul de greu, dupa ce ”Squadra Azzurra” a reusit zece puncte consecutive si au ajuns sa aiba 10 puncte in fata adversarilor (10-18). Victoria francezilor, cu 23-21, a venit dupa o lovitura de pedeapsa transformata de Jules Plisson, in minutul 75.

In al doilea meci, Anglia a castigat cu 15-9 (6-7), pe Murrayfield, in fata Scotiei. Reprezentativa ”Trandafirului” nu a avut probleme, conducand pe toata durata meciului.

In ultimul meci din aceasta prima etapa, Irlanda va intalni pe Tara Galilor, duminica, pe Aviva Stadium.