FedCup VIDEO / S-a incheiat prima zi in duelul dintre Romania si Cehia. 1-1, dupa ce Pliskova a batut-o pe Halep, iar Monica Niculescu a facut surpriza invingand-o pe Kvitova!

romania-cehia-fedcupPrima zi in meciul de Fed Cup dintre Romania si Cehia s-a incheiat cu un punct pentru fiecare tara, desi acestea nu au fost adjudecate de favorite!

Astfel, jucatoarea numarul 1 a noastra, Simona Halep, a fost depasita in trei seturi de Karolina Pliskova, desi romanca pleca din postura de favorita. Balanata a fost echilibrata de Monica Niculescu, cea care a dat lovitura prin victoria surprinzatoare impotriva Petrei Kvitova, numarul 9 mondial si prima racheta a Cehiei.

UPDATE / Franta – Italia 1-1, la Marseille. Caroline Garcia restabileste egalitatea dupa succesul in doua seturi, 6-3, 7-5, cu Sara Errani.

UPDATE / Gluma se ingroasa la Moscova: Olanda conduce Rusia cu 2-0, dupa victoria lui Richel Hoegenkamp, 6-7(4), 7-5, 8-10, in fata Svetlanei Kuznetsova. Meciul a durat patru ore!

UPDATE / Romania – Cehia 1-1. Monica Niculescu da lovitura si o bate in doua seturi, 6-3, 6-4, pe cea mai buna jucatoare a Cehiei, Petra Kvitova!

UPDATE / Germania egaleaza Elvetia, 1-1, dupa ce campioana de la Australian Open, Angelique Kerber, a trecut in doua seturi de Timea Bacsinszky, scor 6-1, 6-3.

UPDATE / Italia are 1-0 contra Frantei, la Marseille, dupa victoria Camilei Giorgi, 1-6, 6-4, 6-1, cu Kristina Mladenovic.

UPDATE / Monica Niculescu a castigat primul set, cu 6-3, dupa 58 de minute!

UPDATE / Incepe meciul Monica Niculescu – Petra Kvitova.

UPDATE / Cehia are 1-0 in fata Romaniei, dupa ce Karolina Pliskova a  invins-o, in primul meci, pe Simona Halep, in trei seturi, cu 6-7(4) 6-4 6-2.

UPDATE / 1-0 pentru Elvetia in fata Germaniei, dupa ce Belinda Bencic a invins-o cu 6-3 6-4 pe Andrea Pekovic, la Leipzig.

UPDATE / Karolina Pliskova face primul break in decisiv, iar apoi isi pastreaza si serviciul. 4-2 pentru jucatoarea din Cehia.

UPDATE / Desi Simona Halep recuperase break-ul si egalase la 4, Karolina Pliskova a castigat in cele din urma setul secund. 7-6(4) 4-6 si urmeaza decisivul.

UPDATE / Karolina Pliskova a reusit sa castige pe seriviciul Simonei in game-ul al treilea din setul secund si continua sa conduca cu un break. Are 4-3 si serveste in mansa a doua.

UPDATE / Rezultat surprinzator la Moscova. Kiki Bertens s-a impus cu 6-3 6-4 in fata Ekaterinei Makarova, iar Olanda are 1-0 in fata Rusiei.

UPDATE / Simona Halep si-a adjudecat primul set cu 7-6, dup ce reuseste sa se impuna in tie-break la 4!

UPDATE / Desi Simona Halep a servit de doua ori pentru set si a avut inclusiv o sansa sa il inchida, prima mansa a ajuns in tie-break.

UPDATE / Incepe meciul Simona Halep – Karolina Pliskova

Intalnirea din primul tur al Fed Cup 2016, Romania – Cehia, se va desfasura in acest weekend la Cluj. Prima partida a acestui duel va fi Simona Halep – Karolina Pliskova, ea urmand sa inceapa la ora 13:00. Dupa terminarea acesteia, vom avea meciul dintre numarul doi din echipa Romaniei, Monica Niculescu, si cea mai buna jucatoare a Cehiei, Petra Kvitova.

Toate meciurile se disputa in Sala Polivalenta din Cluj-Napoca, pe o suprafax hard, de tip playflex, considerata insa destul de lenta.

Duminica sunt programate jocurile Halep-Kvitova (ora 13:00), Niculescu-Pliskova si Mitu/Olaru-Allertova/Strycova, insa, in functie de scorul inregistrat intre cele doua echipe si de conditia fizica a jucatoarelor, cei doi capitani nejucatori, Alina Cercel-Tecsor, respectiv Petr Pala, pot face modificari.

Andreea Mitu / Raluca Olaru – Denisa Allertova / Barbora Strycova

In cazul in care Romania va trece de Cehia, va juca in semifinalele Fed Cup 2016 cu invingatoarea ”sfertului” Germania-Elvetia. Intalnirea are loc la Leipzig si va fi deschisa de meciul dintre Andrea Petkovic si Belinda Bencic (ora 15:00). Tot astazi, campioana de la Australian Open, Angelique Kerber, va juca prima partida de dupa castigarea titlului de la Melbourne, noul numar doi mondial urmand sa o intalneasca pe Timea Bacsinszky. Duminica am putea sa o vedem pe teren si pe Martina Hingis, asta in cazul in care se va juca si meciul de dublu. In a doua zi, sunt programate urmatoarele jocuri: Kerber-Bencic, Petkovic-Bacsinszky si Beck/Groenefeld-Golubic/Hingis.

In celelalte doua sferturi de finala se intalnesc Franta si Italia, respectiv, Olanda si Rusia. Programul meciurilor din aceste doua intalniri este urmatorul:

Franta-Italia (Marseille):
Sambata: Kristina Mladenovic – Camila Giorgi 6-1, 4-6, 1-6, Caroline Garcia – Sara Errani
Duminica: Mladenovic-Errani, Garcia-Giorgi, Dodin/Parmentier-Caregaro/Errani.

Rusia-Olanda (Moscova):
Sambata: Ekaterina Makarova – Kiki Bertens 3-6, 4-6, Svetlana Kuznetsova – Richel Hoegenkamp 6-7(4), 7-5, 8-10.
Duminica: Kuznetsova-Bertens, Makarova-Hogenkamp, Kasatkina/Sharapova-Burger/Rus.

Daca Romania pierde in fata Cehiei, va juca un play-off de mentinere in Grupa Mondiala, in luna aprilie, cu una dintre echipele care vor castiga duelul pe care il joaca in acest weekend in a doua Grupa Mondiala. Meciurile din aceasta faza sunt: Australia – Slovacia, Canada – Belarus, SUA – Polonia si Spania – Serbia.