VIDEO / Vardy o mentine pe Leicester pe primul loc dupa ”dubla” reusita in fata lui Liverpool. United a marcat de 3 ori, Arsenal revine pe locul 4

jamie-vardy-liverpoolCu 14 etape ramase pana la final, Leicester City se mentine pe primul loc in Premier League, dupa ce a castigat cu 2-0 in fata lui Liverpool, marti seara. Ambele golurile ale ”The Foxes” au fost marcate de catre golgeterul Jamie Vardy, in minutele 60 si 71. Primul dintre acestea (video mai jos) a fost reusit cu executie spectaculoasa, dupa o pasa pe masura primita din partea lui Mahrez, in timp ce pe al doilea l-a marcat din fata portii.

Manchester City a castigat cu 1-0 la Sunderland, dupa golul lui Sergio Aguero din minutul 16 si ramane a doua, la trei puncte in urma echipei lui Ranieri, insa nu se mai afla la egalitate cu Arsenal. ”Tunarii” n-au fost in stare sa castige cu Southampton, reusind doar un 0-0 pe ”Emirates” si au revenit pe locul pe care au incheiat mai mereu ultimele sezoane – 4.

Peste echipa lui Arsene Wenger a trecut si rivala din nordul Londrei, Tottenham, datorita golaverajului. Spurs s-a impus categoric pe ”Carrow Road”, trecand cu 3-0 de Norwich City, dupa golurile lui Dele Alli (minutul 2) si Harry Kane (minutele 30-penalty si 90).

In aceasta etapa a 24-a a surprins Manchester United, care a marcat de trei ori in poarta lui Stoke City. Mai mult, la pauza scorul a fost 2-0, iar jucatorii lui Louis van Gaal au pus capat acelei serii de meciuri in care nu au reusit sa marcheze in prima repriza. Au punctat Jesse Lingard (minutul 14), cu capul, din centrarea lui Borthwick-Jackson, Anthony Martial (23), cu o executie superba, din pasa lui Rooney, si, chiar capitanul lui United (53), caruia francezul i-a intors serviciul, dupa pauza.

United se afla insa in continuare pe locul 5, la cinci puncte dupa Spurs si Arsenal.