VIDEO / Dupa cinci ani de asteptare, Milan se impune din nou cu 3-0 in Derby della Madonnina

milan-interAC Milan a umilit-o pe Internazionale Milano cu 3-0, intr-o editie a Derby-ului della Madonnina mult mai spectaculoasa decat ultimele. Un meci destul de animat a fost stricat insa de arbitrul Antonio Damato, care, mai mereu a fluierat cand nu trebuia, ignorand multe faulturi evidente.

Dupa 35 de minute in care ambele echipe s-au apropiat periculos de portile adverse, Alex s-a inaltat perfect si a reluat in poarta, cu capul, de langa Santon, centrarea venita de la Honda.

In debutul reprizei secunde, jocul a fost ceva mai linistit si cel care s-a evidentiat cel mai mult a fost nimeni altul decat ”centralul” Damato. Dupa ce a parut ca vrea sa acorde penalty la un duel intre Donnarumma si Eder, insa a dicatat, in cele din urma repunere din 6 m, arbitrul avea sa arate apoi, cu ceva ezitari, punctul cu var in minutul 69, dupa un fault comis de Alex asupra lui Icardi. Lovitura de pedeapsa a fost executata chiar de atacantul argentinian intrat pe teren in minutul 64. Acesta a sutat in bara, dupa ce Donnarumma nu s-a culcat inainte de sut.

Ratarea penalty-ului de catre Icardi a fost inceputul sfarsitului pentru Inter. Imediat, Milan a punctat pe contraatac de doua ori si a inchis meciul. Mai intai, Carlos Bacca i-a luat fata lui Miranda si a reluat in poarta centrarea lui Niang, in minutul 73, dupa care, peste alte patru minute, Bonaventura l-a deposedat pe Santon, i-a pasat lui Mbaye Niang, iar atacantul francez a trimis mingea in poarta, dupa ce Handanovic respinsese intitial.

Asadar, Milan a castigat cu 3-0 in rivalei din oras pentru prima data dupa succesul similar din sezonul 2010/2011, sezon in care ”Rossoneri” au castigat titlul.

Victoria o readuce pe Milan in lupta pentru locurile de Champions League. Chiar daca Napoli (locul 1, 50 de puncte) si Juventus (locul 2, 48 de puncte) par a se fi desprins intr-o lupta in doi pentru Scudetto, distanta dintre Fiorentina (locul 3, 42 de puncte) si Milan (locul 6, 36 de puncte) e din nou de sase puncte, dupa ce ”Viola” a remizat cu Genoa. Intre cele doua echipe se afla Inter (locul 4, 41 de puncte) si Roma (locul 5, 38 de puncte).