Costel Galca, dupa umilinta de pe „Bernabeu”: „Inceputul de meci ne-a coplesit. (…) Trebuie sa uitam acest meci cat mai repede posibil!”

galca-conferinta-bernabeuDupa esecul la scor de tenis cu Real Madrid, 0-6, Espanyol Barcelona a ajuns la opt meciuri consecutive fara victorie, dintre care sase infrangeri. Antrenorul catalanilor, Costel Galca, a declarat ca echipa sa trebuie sa uite urgent aceasta umilinta si sa joace urmatorul meci ca pe o finala.

Inceputul de meci ne-a coplesit. Stiam ca avem foarte multi jucatori absenti, dar Real e o echipa foarte valoroasa. In primele 15 minute, orice ocazie a fost gol. In prima repriza, nu am avut intensitatea din meciurile trecute, iar daca lasi spatii jucatorilor de la Real, rezultatul se vede la final.

Meritam sa marcam macar un gol. Acum trebuie sa ne ridicam pentru ca rezultatul este foarte dur, trebuie sa uitam acest meci cat mai repede posibil! Trebuie sa ridic moralul jucatorilor. Urmatorul meci este ca o finala, va trebui sa plecam cu ideea asta in fiecare partida de acum incolo„, a declarat Galca, la conferinta de presa de la stadionul „Santiago Bernabeu”.

Dupa aceasta noua infrangere, Espanyol a coborat pe locul 15 in clasamentul din La Liga, cu 22 de puncte. Granada, prima echipa de pe loc retrogradabil, are 20 de puncte. Urmatorul joc al „alb-albastrilor” va fi peste o saptamana, acasa, cu Real Sociedad.