Alexandru Maxim, pasa decisiva la prima atingere pentru victoria lui Stuttgart!

maxim-bucurie-stuttgartInternationalul roman de 25 de ani a contribuit decisiv la victoria lui Vfb Stuttgart in fata lui Hamburger SV, scor 2-1, sambata seara, in etapa a 19-a din Bundesliga.

In meciul de pe „Mercedes-Benz-Arena”, Maxim a fost introdus pe teren de antrenorul Jurgen Kramny abia in minutul 88. Prima atingere de balon a mijlocasului roman a constituit-o centrarea perfecta pentru lovitura de cap a lui Kravets, care a adus victoria lui Stuttgart, a treia victorie consecutiva in Bundesliga.

Cele trei goluri au venit in ultimele 25 de minute ale intalnirii. Gazdele au deschis scorul prin autogolul lui Hunt, dar Rudnevs a egalat, cu un sfert de ora inainte de final. Maxim si Kravets au colaborat pentru reusita decisiva, iar „svabii” au iesit din zona retrogradarii dupa acest succes.

Stuttgart este pe locul 15 din 18 in Bundesliga, ajungand la 21 de puncte, cu doua mai mult decat Werder Bremen, echipa care ocupa locul de baraj pentru mentinerea in prima liga.