Echipele Germaniei si Spaniei isi vor disputa titlul european la handbal masculin!

germania-handbalTanara formatie a Germaniei si consacratul team al Spaniei au obtinut victorii in semifinalele campionatelor Europene de handbal masculin desfasurate la Cracovia. Germanii s-au impus dupa prelungiri in fata norvegienilor, iar ibericii au castigat la o diferenta de patru goluri partida cu Croatia.

Germania a obtinut victoria cu 34-33 (13-14, 27-27, 4-3, 3-3). A fost un meci spectaculos, in care ambele echipe au avut avantaj, iar cei doi portari au decis in buna masura rezultatul final. Stabilit de Hafner. Reichmann, 10, respectiv Bjornsen, 8, au inscris cele mai multe goluri.

Spania a intrecut Croatia cu 33-29, dupa ce a condus la pauza cu 18-14. Croatii au avut avantaj pana in minutul 24, cand Ugalde i-a adus pe iberici in avantaj, 14-13. Diferenta care avea sa creasca pana la 19-14, ex-iugoslavii echilibrand apoi partida pana la 23-24. Spaniolii s-au
desprins la 31-27, 32-28 si 33-29 obtinand o calificare meritata in finala.

Trei jucatori au inscris cate sase goluri, Garcia, Rivera, de la iberici, Sliskovic, de la croati.
in duelurile pentru locurile 5-8 Polonia a invins Suedia cu 26-24 (12-12), iar Franta a dispus de Danemarca, 29-26 (15-13). Ambele jocuri au avut loc la Wroclaw.

Finalele pentru medalii vor avea loc duminica, la Cracovia, in ordinea Norvegia-Croatia si Germania-Spania. Noua campioana se va califica direct la Jocurile Olimpice de anul viitor, iar aceasta si echipele de pe locurile 2 si 3 vor obtine biletele la Mondialele din 2017.