Rapid a invins pe FC Brasov in ultimul amical inainte de revederea cu Ronaldinho. Un fost portar al Voluntariului a semnat cu „visiniii”

rapid-amical-brasovRapid a jucat vineri un amical cu FC Brasov, la Chiajna, pe care l-a castigat cu scorul de 2-0 (0-0), prin golurile marcate pe final de Alex Potecea, un atacant de 24 de ani, care a mai evoluat pentru la Dinamo, Buftea sau Metaloglobus si care se afla in probe.

Potecea a mai fost in probe in Giulesti si in urma cu doi ani si jumatate, cand conducatorii echipei erau Adrian Zamfir si Nicolae Cristescu.

La Rapid a debutat si portarul Paul Botas, in varsta de 25 de ani, fost la CF Braila si Damila Maciuca, care si-a reziliat in aceasta iarna contractul cu FC Voluntari, formatie pentru care a jucat trei meciuri.

Faptul ca sintem la o echipa foarte mare ne da curaj. Sper sa se rezolve problemele pina in martie. Nu ma gindesc la faliment, sper sa se gaseasca solutii. incercam sa ne intarim. Vrem sa sa luam un fundas central. Vom plati salariile jucatorilor si sper sa plecam linistiti in India.

Lucrurile nu sint atat de grave pentru a spus Moke. El nu trebuie sa uite ca Rapid i-a dat sansa sa se afirme. Oricum stiti ca la Rapid noi incercam sa avem o atmosfera propice pentru performanta. Rapidul nu are o situatie atit de neagra precum spun unii„, a declarat Ovidiu Burca, presedintele Rapidului, la finalul meciului.

A fost un test util, in care am vazut plusurile si minusurile echipei. Prima repriza a fost foarte buna, puteam marca lejer trei-patru goluri. Si in repriza a doua, circa 30 de minute am jucat bine, pe final am facut mai multe schimbari. Golul doi l-am primit intr-un moment in care evoluam in inferioritate numerica, Poverlovici iesind accidentat”, a declarat Mihai Stere, antrenorul „stegarilor”, pentru Monitorul Expres.

Rapid: Draghia – Kusnir, Mendy, Robuste, Vasile – Trandu, Raiciu – Tudoran, N’Koy, I.Popa – tira
Au mai jucat: Martin – Morar, Fota, Ganea, Botas, Jeslinek, Potecea, Oprea

FC Brasov: D. Mutu – Saftescu, Istrofor, Poverlovici, Pana – V. Munteanu, Al. Coman – Codoban, Diego, M. Matei – D. Ene
Au mai jucat: Cr. Anton, B. Rusu, Avram

A fost ultimul amical al Rapidului inainte de plecarea in India, acolo unde va face singurul cantonament al iernii.