Aus Open 2016 I A inceput a doua saptamana. UPDATE / Se cunosc sfert-finalistii probelor de simplu. Serena – Sharapova, derby-ul la feminin. Meciuri echilibrate, la baieti. Tecau si Rojer, calificati in aceeasi faza a probei de dublu

aus-open-melbourne-park

UPDATE / Cu doua surprize s-au incheiat optimile in proba de simplu feminin, britanica Johanna Konta a trecut de Ekaterina Makarova iar Shuai Zhang a eliminat-o pe Madison Keys. Cele doua invingatoare neasteptate se vor intalni in sferturile de finala, unde capul de afis este tinut de confruntarea Serena Williams  – Maria Sharapova.

Celelalte doua partide sunt Agnieszka Radwanska – Carla Suarez Navarro si Angelique Kerber – Victoria Azarenka.

UPDATE / Chinezoiaca Shuai Zhang este cea mai surprinzatoare prezenta in sferturile de finala, dupa ce a eliminat inca o favorita, americanca Madison Keys, cap de serie 15, in trei seturi, 3-6, 6-3, 6-3.

UPDATE / Sferturile tabloului de simplu masculin arata in acest fel: Novak Djokovic – Key Nishikori, Roger Federer – Tomas Berdych, Gael Monfils – Milos Raonic si David Ferer – Andy Murray.

UPDATE / In fine, in ultimul meci al optimilor masculine la simplu, favoritul gazdelor, Bernard Tomic, nu a putut sa-i faca fata scotianului Andy Murray, iar britanicul, favorit numarul 2, s-a impus in minimum de seturi, scor 4-6, 4-6, 6-7.

UPDATE / Johanna Konta este prima jucatoare din Marea Britanie, din 1983 incoace, care reuseste sa ajunga in sferturile probei feminine de simplu, dupa ce a eliminat-o pe rusoaica Ekaterina Makarova, scor 4-6, 6-4, 8-6.

UPDATE / David Ferrer a avut parte de un meci mai putin incrancenat cu americanul John Isner, de care a trecut cu 6-4, 6-4, 7-5.

UPDATE / Milos Raonic produce surpriza optimilor, dupa ce a reusit sa-l invinga pe favoritul 4, elvetianul Stanislas Wawrink, in 5 seturi, scor 6-4, 6-3, 5-7, 4-6, 6-3.

UPDATE / Victorie pentru Horia Tecau si Jean Julien Rojer in fata italienilor Cecchinato/Seppi, scor 7-6, 6-3. Perechea romano-olandeza va juca in sferturi cu perechea franceza A.Mannarino A./L.Pouille.

UPDATE / Tecau si Rojer au castigat primul set in fata italienilor Cecchinato/Seppi, dupa un tie-break adjudecat la 0! La simplu, pe Rod Laver Arena, Stan Wawrinka este condus de Milos Raonic cu 6-4, 6-3.

UPDATE / A inceput partida dintre H.Tecau/J.J.Rojer si M.Cecchinato/A.Seppi, in al treilea tur, la dublu masculin. Perechea castigatoare se va duela cu perechea A.Mannarino A./L.Pouille.

UPDATE  / Gael Monfils merge si el in sferturi dupa ce ne-a oferit cateva lovituri spectaculoase si in meciul castigat in fata lui Alex Kuznetsov.

UPDATE / Vika Azarenka n-a pierdut nici de data asta un set si merge en-fanfare in sferturi, dupa 6-2, 6-4 in fata cehoaicei Barborei Strycova. Pentru sportiva din Belarus urmeaza un duel cu Angelique Kerber.

UPDATE / A inceput a doua saptamana la AO. In primul meci al zilei, la simplu feminin, nemtoaica Kerber n-a avut emotii in fata conationalei Beck si accede in „sferturi”, in premiera, dupa 6-4, 6-0. De mentionat ca Angelique a fost foarte aproape sa paraseasca turneul inca din primul tur, cand a salvat o minge de meci in fata niponei Misaki Doi.

Saptamana a doua de la Australian Open va incepe cu meciurile din optimile de finala de pe jumatatile inferioare ale tablourilor de simplu, iar principalele atractii ale zilei sunt partidele Raonic – Wawrinka si Tomic – Murray.

Inainte de primul joc mentionat, Angie Kerber va incerca sa-si respecte statutul de favorita in fata conationalei Annika Beck, in timp ce Vika Azarenka va cauta sa piarda cat mai putine game-uri posibile si in fata Barborei Strycova. Bernard Tomic si Andy Murray vor deschide sesiunea de seara pe ”Rod Laver”, iar dupa acest meci, Madison Keys o va intalni pe Shuai Zhang, una dintre surprizele turnelui.

Singurul reprezentant al Romaniei ramas in concurs la seniori, Horia Tecau va juca, luni, pe terenul al doilea, in al treilea meci. Probabil nu mai devreme de ora 5:00, acesta, alaturi de Jean-Julien Rojer, ii va intalni pe italienii Cecchinato si Seppi, in al treilea tur, la dublu masculin.

La juniori, Calin Manda va juca pentru un loc in optimile de finala impotriva favoritului numarul trei, grecul Stefanos Tsitsipas, in al doilea meci de pe terenul numarul 22, in timp ce Ioana Minca si Berfu Cengiz, din Turcia, le vor intalni pe Mira Antonitsch si Panna Udvardy, in meciul cu numarul patru de pe terenul al saptelea.

Mai jos puteti vedea programul meciurilor de pe terenurile pe care evolueaza seniorii si de pe cele pe care joaca juniorii romani:

ROD LAVER ARENA
02:00
Simplu feminin – Turul 4
Angelique Kerber (GER) [7] – Annika Beck (GER) 6-4, 6-0
Simplu feminin – Turul 4
Victoria Azarenka (BLR) [14] – Barbora Strycova (CZE) 6-2, 6-4
05:00
Simplu masculin – Turul 4
Milos Raonic (CAN) [13] – Stan Wawrinka (SUI) [4] 6-4, 6-3, 5-7, 4-6, 6-3

10:00
Simplu masculin – Turul 4
Bernard Tomic (AUS) [16] – Andy Murray (GBR) [2] 4-6, 4-6, 6-7
Simplu feminin – Turul 4
Madison Keys (USA) [15] – Shuai Zhang (CHN) 6-3, 3-6, 3-6

MARGARET COURT ARENA
02:00
Dublu feminin – Turul 3
Caroline Garcia (FRA) [3] / Kristina Mladenovic (FRA) [3] – Julia Goerges (GER) [13] / Karolina Pliskova (CZE) [13] 1-6, 6-7
Simplu masculin – Turul 4
Andrey Kuznetsov (RUS) – Gael Monfils (FRA) [23] 5-7, 6-3, 3-6, 6-7
Dublu feminin – Turul 3
Martina Hingis (SUI) [1] / Sania Mirza (IND) [1] – Svetlana Kuznetsova (RUS) / Roberta Vinci (ITA) 6-1, 6-3
Simplu feminin – Turul 4
Johanna Konta (GBR) – Ekaterina Makarova (RUS) [21] 4-6, 6-4, 8-6

HISENSE ARENA
02:00
Dublu feminin – Turul 3
Yi-Fan Xu (CHN) [15] / Saisai Zheng (CHN) [15] – Su-Wei Hsieh (TPE) / Oksana Kalashnikova (GEO)  6-2, 6-4
03:30
Dublu masculin – Turul 3
Bob Bryan (USA) [3] / Mike Bryan (USA) [3] – Raven Klaasen (RSA) [13] / Rajeev Ram (USA) [13] 6-3, 3-6, 4-6
Legende masculin
Wayne Ferreira (RSA) / Mats Wilander (SWE) – Wayne Arthurs (AUS) / Michael Chang (USA) 4-3(3) 2-4 4-3(4)
Dublu mixt – Turul 2
Samantha Stosur (AUS) / John Peers (AUS) – Bethanie Mattek-Sands (USA) [2] / Bob Bryan (USA) [2] 4-6, 2-6
09:30
Simplu masculin – Turul 4
David Ferrer (ESP) [8] – John Isner (USA) [10] 6-4, 6-4, 7-5

SHOW COURT 2
02:00
Dublu masculin – Turul 3
Juan Sebastian Cabal (COL) [12] / Robert Farah (COL) [12] – Adrian Mannarino (FRA) / Lucas Pouille (FRA) 3-6, 6-7
Dublu feminin – Turul 3
Vania King (USA) / Alla Kudryavtseva (RUS) – Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) [5] / Elena Vesnina (RUS) [5] 2-6, 6-3, 6-4
Dublu masculin – Turul 3
Jean-Julien Rojer (NED) [1] / Horia Tecau (ROU) [1] – Marco Cecchinato (ITA) / Andreas Seppi (ITA) 7-6, 6-3
Dublu mixt – Turul 2
Alla Kudryavtseva (RUS) / Robert Lindstedt (SWE) – Andreja Klepac (SLO) / Treat Huey (PHI) 3-6, 6-3, 7-10
Legende feminin
Lindsay Davenport (USA) / Martina Navratilova (USA) – Kim Clijsters (BEL) / Iva Majoli (CRO)

SHOW COURT 3
02:00
Legende masculin
Pat Cash (AUS) / Goran Ivanisevic (CRO) – Todd Woodbridge (AUS) / Mark Woodforde (AUS) 2-4, 2-4
Dublu masculin – Turul 3
Dominic Inglot (GBR) [11] / Robert Lindstedt (SWE) [11] – Jamie Murray (GBR) [7] / Bruno Soares (BRA) [7] 3-6, 4-6
Dublu mixt – Turul 2
Andrea Hlavackova (CZE) / Lukasz Kubot (POL) – Yung-Jan Chan (TPE) [3] / Rohan Bopanna (IND) [3] 6-4, 3-6, 6-10
Dublu mixt – Turul 2
Katarina Srebotnik (SLO) [4] / Jamie Murray (GBR) [4] – Anna-Lena Groenefeld (GER) / Robert Farah (COL) 6-4, 6-4
Dublu mixt – Turul 2
Su-Wei Hsieh (TPE) / Alexander Peya (AUT) – Elena Vesnina (RUS) [5] / Bruno Soares (BRA) [5] 2-6, 3-6

COURT 7
02:00
Simplu junioare – Turul 2
Mira Antonitsch (AUT) – Pranjala Yadlapalli (IND) [10] 6-7, 3-6
Simplu juniori – Turul 2
Chan-yeong Oh (KOR) – Mattias Siimar (EST) 6-4 6-3
Simplu juniori – Turul 2
Piotr Matuszewski (POL) – Youssef Hossam (EGY) [12] 1-6 6-7(3)
Dublu junioare – Turul 1
Berfu Cengiz (TUR) [7] / Ioana Minca (ROU) [7] – Mira Antonitsch (AUT) / Panna Udvardy (HUN) 2-6 3-6
Dublu juniori – Turul 1
Lev Kazakov (RUS) / Robertas Vrzesinski (LTU) – Kenneth Raisma (EST) / Mattias Siimar (EST)

COURT 22
02:00
Simplu juniori – Turul 2
Yosuke Watanuki (JPN) [13] – Moerani Bouzige (AUS) 6-2, 6-2
Simplu juniori – Turul 2
Calin Manda (ROU) – Stefanos Tsitsipas (GRE) [3] 4-6 3-6
Dublu junioare – Turul 1
Hanyu Guo (CHN) / Nina Kruijer (NED) – Dayana Yastremska (UKR) [6] / Anastasia Zarytska (UKR) [6] 7-5 5-7 [7-10]
Dublu juniori – Turul 1
Chien-hsun Lo (TPE) / Yosuke Watanuki (JPN) – Ulises Blanch (USA) [5] / Gian Marco Moroni (ITA) [5] 6-7(8) 3-6
Dublu juniori – Turul 1
Seppe Cuypers (BEL) / Bart Stevens (NED) – Rio Noguchi (JPN) / Yunosuke Tanaka (JPN)

PROGRAMUL COMPLET

Etichetat cu: , , , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI, Tenis

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj492223
2FCSB442129
3CS U Craiova432213
4Astra Giurgiu372210
5FC Botosani35223
6FC Viitorul342113
7Dinamo Bucuresti33219
8CSM Poli Iasi2721-3
9ACS Poli Timisoara2521-12
10Concordia Chiajna24220
11FC Voluntari2221-8
12Gaz Metan Medias1522-23
13OSK Sf Gheorghe1521-24
14Juventus Bucuresti921-30