Galca, ingrijorat de seria de meciuri fara victorie: ”Am avut sanse sa inchidem meciul si nu am facut-o”

galca-conferinta-espanyolEspanyol a condus-o de doua ori pe Villarreal, in meciul de sambata seara, dar Villarreal a revenit de fiecare data, iar scorul final a fost 2-2. Dupa ce echipa sa a fost egalata in minutul 88, Constantin Galca si-a exprimat dezamagirea, intrucat jucatorii sai au ratat sansa de a inchide meciul.

Este ingrijorator ca nu castigam. De aceasta data, cred ca am fost aproape, dar rezultatul este acesta. La fel ca in alte meciuri, am avut sanse sa inchidem meciul si nu am facut-o. Adversara noastra are jucatori buni si a reusit sa egaleze in final.

In repriza a doua am sperat sa avem ceva mai mult spatiu, pentru ca stiam ca adversarii nostri vor fi obligati sa se deschida mai mult. Dar este adevarat că nu am tinut suficient de minge”, a spus Galca, dupa meci, conform Digi Sport.

Felipe Caicedo a deschis scorul in minutul 4, insa Trigueros a egalat peste 20 de minute. Inainte de pauza, Gerard Moreno (minutul 40) i-a readus in avantaj pe catalani, insa Galca a fost nevoit sa-l inlocuiasca apoi pe Caicedo cu Salva Sevilla. In finalul meciului, Musacchio a stabilit scorul final (88) si, peste doar un minut, Moreno a fost eliminat, dupa ce a vazut al doilea cartonas galben pentru un gest nesportiv.

In acest moment, Espanyol ocupa locul 13, cu 22 de puncte, cu patru mai mult decat Las Palmas, echipa ce ocupa primul loc retrogradabil. Toate echipele de sub linie au insa un meci mai putin disputat.