Franta trece de Croatia, iar Norvegia de nationala tarii gazda a Europeanului masculine de handbal!

franta-croatiaMeciurile cu numarul 2 din play-offul grupei principale 1 a Europeanului din Polonia au oferit partide spectaculoase. Franta s-a impus la opt goluri in disputa cu Croatia, iar Norvegia a trecut la doua lungimi de Polonia. Invingatoarele au cate 6 puncte, asigurandu-si prezenta in faza urmatoare.

Franta a castigat cu 32-24, dupa ce la pauza conducea cu 16-10, pe fondul evolutiilor bune ale lui Abalo si Guigou, care au inscris impreuna 11 goluri. De la croati a iesit in evidenta Duvniak, 5. Polonezii, incurajati din nou de 15.000 de spectatori in sala din Katowice, au pierdut cu 28-30 (15-16). Au avut un avantaj de 5-2, francezii preluand conducerea in minutul 20, 11-10, desprinzandu-se dupa cinci minute de la reluare, 20-17. Echipa gazda a ripostat, egaland la 20, a mentinut echilibrul, 26-27, 27-28, dar n-a putut mai mult. Principalii marcatori au fost Bielecki, 10 si Espen Hansen, 8.

Grupa 2 programeaza duminica seara partidele Germania-Rusia si Spania-Danemarca, ultima, intre doua formatii care au 4 puncte.