Dinamo a remizat in primul amical al iernii, disputat impotriva chinezilor de la Shijiazhuang Ever Bright

mircea-rednic-cantonamentDinamo a inceput seria de meciuri amicale din aceasta iarna cu o partida impotriva formatiei Shijiazhuang Ever Bright, din prima liga chineza, incheiata la egalitate, 1-1.

”Cainii” au preluat conducerea in minutul 16, dupa un autogol al zambianului Jacob Mulenga, iar venezueleanul Mario Rondon a egalat in minutul 75, dintr-un penalty provocat de Corbu.

Shijiazhuang Ever Bright este antrenata de catre Yasen Petrov si, pe langa cei doi jucatori mentionati mai sus, il mai are in lot si pe portughezul Ruben Micael. Anul trecut, la clubul chinez a fost legitimat si Eidur Gudjohnsen.

In meciul disputat in Cipru, Mircea Rednic a folosit urmatoarea formula de start: Cerniauskas – Hanca, A. Marc, Nedelcearu, Filip – Ekeng, Palic – Rotariu, Batin, Lazar – Gnohere. Pe parcurs au intrat si Ramniceanu, Mevlja, Puljic, Costache, Olteanu, Tarcoveanu, Moldoveanu si Corbu.

In urmatoarele zile, Dinamo va mai juca trei meciuri amicale, cu Aris Limassol (26 ianuarie), FK Ural (28 ianuarie) si Ruch Chorzow (1 februarie).