Polonia invinge lejer Franta si castiga grupa A la Europenele de handbal masculin!

polonia franta handbalUltima etapa a grupelor A si B de la Europenele de handbal masculin din Polonia a oferit o imensa satisfactie numerosilor suporteri veniti marti seara la sala din Cracovia pentru meciul cu multipla campioana Franta.

Echipa lor favorita a castigat la o diferenta de sase puncte, clasandu-se pe primul loc in grupa A. Macedonia si Serbia au incheiat nedecis, prima formatie calificandu-se in faza urmatoare la golaveraj. Cel mai categoric succes in grupa B l-a obtinut Croatia in confruntarea cu Islanda, incheind in postura de lidera. A treia formatie care va evolua in Main Round va fi Norvegia, care a trecut de Belarus.

Polonia a invins Franta cu 31-25 (15-12), dar cea mai mare diferenta a fost de sapte goluri, 14-7 si 12-5. Principalul marcator a fost polonezul Bielecki, 9, de la francezi remarcandu-se, cu cate cinci reusite, Nyoka si Abalo.

Duelul fratricid dintre Macedonia si Serbia s-a desfasurat sub semnul echilibrului in ambele reprize, 27-27 (13-13). Vor juca in faza urmatoare macedonenii, datorita golaverajului, -8, fata de -11. Croatia a facut scor la Katovice, 37-28 (19-10) cu Islanda, dar a condus la jumatatea reprizei secunde cu 30-18. Golgeterul partidei a fost Maric, 8, iar de la invinsi Sigurdsson, 6.

Norvegia a ocupat locul al treilea dupa 29-27 (12-13) cu Belarus, singura formatie care n-a obtinut nicio victorie.

Meciurile etapei a treia din grupele C si D vor avea loc miercuri seara, dupa care va fi cunoscut tabloul complet din Main Round.