Aus Open 2016 I Programul zilei a 3-a. Kvitova si Kuznetsova au fost eliminate! Monica Niculescu este OUT! Raluca Olaru s-a calificat la dublu, Dulgheru ramane pe tablou doar la simplu

rod-laver-arena

A treia zi la Australian Open a adus doua surprize, prin eliminarile Svetlanei Kuznetsova si a Petrei Kvitova. Rusoaica a pierdut in fata Katerinei Bondarenko, iar cehoaica, favorita 6, a pierdut cu un dublu 4-6 contra australiencei de origine rusa Daria Gavrilova. Altfel, Serena Williams si Maria Sarapova s-au calificat fara probleme in turul al treilea, ca si Djokovic si Federer, la masculin.

Sportivele noastre nu au evoluat conform asteptarilor, doar Raluca Olaru, la dublu, trecand mai departe. Tot la dublu, Alexandra Dulgheru a fost eliminata, ca si Monica Niculescu, in meciul de simplu cu Elizaveta Klichkova.

Agnieszka Radwanska si Eugenie Bouchard au fost protagonistele celui mai asteptat meci al zilei, castigat in doua seturi de poloneza, scor 6-4, 6-2. Aga, nmarul 4 WTA, o poate intrece in clasament pe Simona Halep, daca va ajunge in finala turneului de la Melbourne.

UPDATE / Monica Niculescu a fost eliminata din proba de simplu, in turul doi, de rusoaica Elizaveta Klichkova, scor 4-6, 6-2, 4-6.

UPDATE / Alexandra Dulgheru si partenera sa, Silvia Soler-Espinosa, din Spania, au pierdut impotriva perechii Yaroslava Shvedova (Kazahstan) / Samantha Stosur (Australia), favorite 11, cu 6-7(3), 3-6.

UPDATE / Raluca Olaru si belgianca Ysaline Bonaventure au invins cuplul Jelena Jankovic (Serbia)/ Andrea Petkovic (Germania) cu 6-4, 6-4, intr-o ora si 21 de minute.

Cele doua jucatoare vor intalni in turul al doilea castigatoarele meciului Daria Gavrilova (Rusia)/ Elina Svitolina (Ucraina) — Anastasia Pavliucenkova/Elena Vesnina (Rusia), cap de serie numărul 5.

In ziua a treia de la Australian Open, pe terenurile de la Melbourne Park se vor afla trei romance. Este vorba despre Monica Niculescu, Raluca Olaru si Alexandra Dulgheru, insa doar prima dintre ele va evolua la simplu.

Meciul Monicai cu Elizaveta Kulichkova este al treilea de pe Terenul cu numarul 3, dupa partidele Lauren Davis – Magdalena Rybarikova si Evgeny Donskoy – Gilles Simon. Prin urmare, cel mai probabil, partida nu va incepe mai devreme de ora 6:00, fiind posibil ca ea sa inceapa chiar mai tarziu.

Miercuri incep si meciurile din turneele de dublu. Prin urmare, Raluca Olaru si Ysaline Bonaventure, din Belgia, le vor intalni, incepand cu ora 2:00, pe Jelena Jankovic si Andrea Petkovic, in primul meci de pe terenul 14, in timp ce Alexandra Dulgheru si Silvia Soler-Espinosa, din Spania, vor juca impotriva Yaroslavei Shvedova si Samanthei Stosur, in ultimul meci de pe terenul 7. Inaintea acestui joc sunt programate alte trei tot din turneele de dublu.

Pe arena centrala ”Rod Laver” vom putea vedea meciurile Sasnovich-Sharapova, Serena-Hsieh, Federer-Dolgopolov, in sesiunea de zi, si Radwanska-Bouchard si Djokovic-Halys, in sesiunea de seara.

Programul intregii zile:

ROD LAVER ARENA
2:00
Aliaksandra Sasnovich (BLR) – Maria Sharapova (RUS) [5] 2-6, 1-6
Serena Williams (USA) [1] – Su-Wei Hsieh (TPE) 6-1, 6-2
Roger Federer (SUI) [3] – Alexandr Dolgopolov (UKR) 6-3, 7-5, 6-1

10:00
Agnieszka Radwanska (POL) [4] – Eugenie Bouchard (CAN) 6-4, 6-2
Novak Djokovic (SRB) [1] – Quentin Halys (FRA) 6-1, 6-2, 7-6(3)

MARGARET COURT ARENA
2:00
Austin Krajicek (USA) – Kei Nishikori (JPN) [7] 3-6, 6-7(5), 3-6
Belinda Bencic (SUI) [12] – Timea Babos (HUN) 6-3, 6-3
Carla Suárez Navarro (ESP) [10] – Maria Sakkari (GRE) 6-7(5), 6-2, 6-2

10:00
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [9] – Omar Jasika (AUS) 7-5, 6-1, 6-4
Daria Gavrilova (AUS) – Petra Kvitova (CZE) [6] 6-4, 6-4

HISENSE ARENA
2:00
Kateryna Bondarenko (UKR) – Svetlana Kuznetsova (RUS) [23] 6-1, 7-5
Irina Falconi (USA) – Roberta Vinci (ITA) [13] 2-6, 3-6
Mirza Basic (BIH) – Tomas Berdych (CZE) [6] 4-6, 0-6, 3-6

9:45
Nick Kyrgios (AUS) [29] – Pablo Cuevas (URU) 6-4, 7-5, 7-6(2)

SHOW COURT 2
2:00
Damir Dzumhur (BIH) – David Goffin (BEL) [15] 4-6, 6-0, 4-6, 2-6
Marin Cilic (CRO) [12] – Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-4, 6-3, 7-6(4)
Xinyun Han (CHN) – Yulia Putintseva (KAZ) 3-6, 1-6
Sam Groth (AUS) / Lleyton Hewitt (AUS) – Dusan Lajovic (SRB) / Viktor Troicki (SRB) 4-6, 2-1 ret.

SHOW COURT 3
2:00
Lauren Davis (USA) – Magdalena Rybarikova (SVK) 7-6(7) ret.
Evgeny Donskoy (RUS) – Gilles Simon (FRA) [14] 3-6, 7-5, 6-7(1), 6-4, 5-7
Monica Niculescu (ROU)Elizaveta Kulichkova (RUS) 4-6, 6-2, 4-6
Denis Kudla (USA) – Andreas Seppi (ITA) [28] 7-6(7) ret.

COURT 5
2:00
Gabriela Dabrowski (CAN) [16] / Alicja Rosolska (POL) [16] – Johanna Konta (GBR) / Heather Watson (GBR) 1-6, 6-7(7)
Radu Albot (MDA) / Hyeon Chung (KOR) – Pablo Andujar (ESP) / Pablo Carreno Busta (ESP) 6-3, 3-6, 4-6
Aljaz Bedene (GBR) / Dustin Brown (GER) – Ivan Dodig (CRO) [2] / Marcelo Melo (BRA) [2] 3-6, 4-6

COURT 6
2:00
Qiang Wang (CHN) – Anna-Lena Friedsam (GER) 3-6, 4-6
Dominic Thiem (AUT) [19] – Nicolas Almagro (ESP) 6-3, 6-1, 6-3
Marco Trungelliti (ARG) – Grigor Dimitrov (BUL) [27] 3-6, 6-4, 2-6, 5-7
Kristina Mladenovic (FRA) [28] – Nicole Gibbs (USA) 6-1, 7-6(4)

COURT 7
2:00
Kimberly Birrell (AUS) / Priscilla Hon (AUS) – Lyudmyla Kichenok (UKR) / Nadiia Kichenok (UKR) 4-6, 3-6
Alex Bolt (AUS) / Andrew Whittington (AUS) – Mahesh Bhupathi (IND) / Gilles Muller (LUX) 6-7, 6-3, 4-6
M. Sanchez (USA) / S. Vogt (LIE) – Darija Jurak (CRO) / Nicole Melichar (USA) 6-3, 2-6, 7-6(1)
Yaroslava Shvedova (KAZ) [11] / Samantha Stosur (AUS) [11] – Alexandra Dulgheru (ROU) / Sílvia Soler-Espinosa (ESP) 7-6(3), 6-3

COURT 8
2:00
Federico Delbonis (ARG) – Renzo Olivo (ARG) 7-6(5), 3-6, 6-7(3), 7-5, 6-2
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) [26] – Daniel Brands (GER) 4-6, 6-1, 7-6(0), 6-3
Margarita Gasparyan (RUS) – Kurumi Nara (JPN) 6-4, 6-4
Monica Puig (PUR) – Kristyna Pliskova (CZE) 4-6, 7-6(6), 9-7

COURT 10
2:00
Jocelyn Rae (GBR) / Anna Smith (GBR) – Chen Liang (CHN) / Shuai Peng (CHN) 3-6, 6-2, 7-6(2)
Thomaz Bellucci (BRA) / Marcelo Demoliner (BRA) – Santiago Gonzalez (MEX) / Julian Knowle (AUT) 4-6, 6-3, 7-5
Philipp Petzschner (GER) / Alexander Peya (AUT) – Vasek Pospisil (CAN) [9] / Jack Sock (USA) [9] 6-1, 6-7(5), 6-7(5)
Benjamin Becker (GER) / Dominic Thiem (AUT) – Paolo Lorenzi (ITA) / Guido Pella (ARG) 6-3, 7-6(4)

COURT 13
2:00
Ana Konjuh (CRO) – Daria Kasatkina (RUS) 4-6, 3-6
Dusan Lajovic (SRB) – Roberto Bautista Agut (ESP) [24] 6-4, 2-6, 6-4, 2-6, 1-6
Anna-Lena Groenefeld (GER) [12] / Coco Vandeweghe (USA) [12] – Annika Beck (GER) / Carina Witthoeft (GER) 6-3, 7-6(6)
Pierre-Hugues Herbert (FRA) – Noah Rubin (USA) 6-3, 6-4, 6-0

COURT 14
2:00
Ysaline Bonaventure (BEL) / Raluca Olaru (ROU) – Jelena Jankovic (SRB) / Andrea Petkovic (GER) 6-4, 6-4
Robin Haase (NED) / Fernando Verdasco (ESP) – Jonathan Erlich (ISR) / Colin Fleming (GBR) 6-4, 3-6, 6-3
Rameez Junaid (AUS) / Mikhail Kukushkin (KAZ) – Simone Bolelli (ITA) [5] / Fabio Fognini (ITA) [5] 6-7(1), 6-3, 3-6
James Duckworth (AUS) / John Millman (AUS) – Lukas Dlouhy (CZE) / Jiri Vesely (CZE) 6-7(4), 6-2, 3-6

COURT 15
2:00
Marcus Daniell (NZL) / Artem Sitak (NZL) – Raven Klaasen (RSA) [13] / Rajeev Ram (USA) [13] 3-6, 6-4, 4-6
Juan Sebastian Cabal (COL) [12] / Robert Farah (COL) [12] – Jeremy Chardy (FRA) / Leander Paes (IND) 6-3, 6-4
Klaudia Jans-Ignacik (POL) / Paula Kania (POL) – Sabine Lisicki (GER) / Bethanie Mattek-Sands (USA) 2-6, 6-3, 4-6
Jessica Moore (AUS) / Storm Sanders (AUS) – Ellen Perez (AUS) / Belinda Woolcock (AUS) 6-4, 6-2

COURT 19
2:00
Madison Keys (USA) / Ajla Tomljanovic (AUS) – Janette Husarova (SVK) / Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-3, 6-4
Chia-Jung Chuang (TPE) / Olga Govortsova (BLR) – Julia Goerges (GER) [13] / Karolina Pliskova (CZE) [13] 6-7(6), 4-6
Cheng-Peng Hsieh (TPE) / Tsung-Hua Yang (TPE) – Daniel Nestor (CAN) / Radek Stepanek (CZE) 1-6, 5-7
Daria Kasatkina (RUS) / Danka Kovinic (MNE) – Madison Brengle (USA) / Tatjana Maria (GER) 5-7, 6-4, 6-3

COURT 20
2:00
Andrea Hlavackova (CZE) [7] / Lucie Hradecka (CZE) [7] – Shuko Aoyama (JPN) / Makoto Ninomiya (JPN) 6-2, 6-7(4), 6-1
Adrian Mannarino (FRA) / Lucas Pouille (FRA) – Victor Estrella Burgos (DOM) / Santiago Giraldo (COL) 6-1, 6-3
Steve Johnson (USA) / Sam Querrey (USA) – Lukas Rosol (CZE) / Igor Zelenay (SVK) 6-3, 7-6(3)
Alison Van Uytvanck (BEL) / Yanina Wickmayer (BEL) – Barbora Krejcikova (CZE) / Yafan Wang (CHN) 3-6, 3-6

COURT 22
2:00
Mikhail Elgin (RUS) / Matwe Middelkoop (NED) – Leonardo Mayer (ARG) / Joao Sousa (POR) 6-3, 2-6, 6-3
Mirjana Lucic-Baroni (CRO) / Barbora Strycova (CZE) – Mona Barthel (GER) / Laura Siegemund (GER) 7-6(4), 6-1
Treat Huey (PHI) [14] / Max Mirnyi (BLR) [14] – Aliaksandr Bury (BLR) / Denis Istomin (UZB) 7-6(3), 4-6, 7-6(10)
Kateryna Bondarenko (UKR) / Olga Savchuk (UKR) – Alizé Cornet (FRA) / Magda Linette (POL) 6-4, 6-0

Etichetat cu: , , , , ,
Postat în ALTE SPORTURI, Tenis

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj261113
2FCSB22119
3Astra Giurgiu22119
4CS U Craiova22118
5FC Botosani20116
6ACS Poli Timisoara17110
7Dinamo Bucuresti16105
8FC Viitorul14110
9FC Voluntari1411-2
10CSM Poli Iasi1411-2
11OSK Sf Gheorghe1011-9
12Concordia Chiajna510-6
13Gaz Metan Medias511-17
14Juventus Bucuresti311-14