Franta, Polonia si Danemarca, singurele cu doua victorii in grupele preliminarii ale Europeanului masculin de handbal!

mne-denDupa Franta si nationala tarii gazda, care au ramas neinvinse la incheierea primelor doua runde din grupele preliminare ale Campionatului European de handbal masculin din Polonia si Danemarca se afla in aceeasi situatie. Lupta pentru celelalte doua pozitii calificante in faza urmatoare se va decide in ultima etapa.

Penultimele dispute din grupele C si D au oferit doua rezultate oarecum surprinzatoare: egalul smuls de Spania, 24-24 (13-10) in fata Sloveniei, prin reusita lui Ugalde din ultimele 22 de secunde si succesul Germaniei, 27-26 (13-17) impotriva cvdadruplei campioane a lumii, Suedia, care conducea cu un avans de trei goluri spre final. In grupa D, Rusia a invins greu Ungaria, 27-26, dupa ce la pauza tabela de marcaj indica 14-10, iar Danemarca i-a asigurat Muntenegrului a doua infrangere, 30-28 (14-16), in urma golului semnat de Toft Hansen, cu 1,20 minute inaintea finalului.

Marti se vor juca partidele din grupele A si B. Franta si Polonia vor evolua in meciul direct pentru desemnarea castigatoarei grupei de la Cracovia, ia Macedonia (diferenta de golaveraj -8) si Serbia (-11) vor incerca sa-si treaca in palmares prima victorie. Ce le va asigura prezenta in grupele principale. La Cracovia, toate cele patru echipe au cate 2 puncte. Belarus (-5) va intalni Norvegia (2), dupa care Croatia (3) va avea ca adversara Islanda (0). Primele trei clasate vor merge mai departe.